Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej Nr 381 im. K. K. Baczyńskiego!!!


Zakończenie roku szkolnego

O godzinie 9 pożegnaliśmy klasy trzecie. Nie odbyło się bez wzruszeń i pożegnalnych łez. Ale były też nagrody, gratulacje i goście specjalni: Burmistrz Dzielnicy Ursus - Wiesław Krzemień oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy - Henryk Linowski.Wszyscy życzyli trzecioklasistą nie tylko pięknego lata, ale i wspaniałych sukcesów w przyszłości.

O godzinie 11 nagrodziliśmy i pożegnaliśmy na 2 miejscu pozostałych uczniów. Wspaniałego wypoczynku podczas wakacji!!! Wracajcie opaleni, wypoczęci i pełni zapału we wrześniu.

Podręczniki

Podręczniki szkolne obowiązujące w roku szkolnym 2014/2015:

klasa I      klasa II      klasa III

Kiermasz podręczników

Kiermasz używanych podręczników szkolnych dla uczniów klas I i II odbędzie się 25 czerwca 2014 / środa / w godz. 11.00-13.00. Kiermasz podręczników będą koordynować wychowawcy klas . Dla przyszłorocznych klas I kiermasz używanych podręczników odbędzie sie w godz. 15.30- 16.30 w głównym holu szkoły. Koordynatorem jest Samorząd Uczniowski wraz z jego opiekunem p. Adamem Stanisławskim.

Bal

polonez     film1   film2    film3   film4    zdjęcia     

Łazienki Królewskie

zdjęcia

Dzień sportu

Dnia 9 czerwca 2014 r. w naszym gimnazjum odbyły się zawody sportowo-naukowe z okazji Dnia Sportu. Ich organizatorami byli uczniowie klas 2a i 3a. Zawody rozpoczęły się po czwartej godzinie lekcyjnej. W imprezie brało udział 14 klas. Część stanowisk była rozmieszczona w hali sportowej, zaś pozostałe znajdowały się w budynku szkoły oraz w sali gimnastycznej. Uczniowie brali udział w wielu konkurencjach. Jedna z nich polegała na trafieniu lotki, przy pomocy rakietki, do celu. Im więcej lotek znalazło się we wskazanym miejscu, tym więcej punktów zdobywali zawodnicy. Następna konkurencja polegała na odbijaniu piłeczki pingpongowej o stół,którego połowa była postawiona pionowo. To zadanie sprawiało uczestnikom dużą trudność. Jedna z klas uzyskała wynik: 180 odbić. W kolejnym zadaniu uczniowie musieli jak najszybciej przejść po drabinkach, dotykając, przywiązanych do nich, kolorowych szarf. Konkurencją, która z pewnością także podobała się uczestnikom, był Mundial Quiz. Uczniowie mieli odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących poprzednich edycji mistrzostw świata oraz tegorocznego Mundialu w Brazylii. Wszyscy bawili się dobrze. Była to chwilowa odskocznia od nauki. Zawody skończyły się około godziny 14:00. Nauczyciele wychowania fizycznego wyłonili zwycięzców. Wygrała klasa 3d. Nagroda pieniężna przeznaczona na dowolny wyjazd klasowy została przekazana w ręce wychowawcy>>zdjęcia

Dzielnicowy Konkurs Literacki

16 maja 2014 r. w naszym gimnazjum odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji Dzielnicowego Konkursu Literackiego. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Wszystkie drogi prowadzą do ludzi…”. Organizatorem i osobą odpowiedzialną za przebieg całego konkursu była p. Marta Wylot.
Nad całością czuwała p. Marta Wylot. >>więcej

Dzielnicowy Konkurs Poezji Miłosnej

9 maja w Gimnazjum nr 132 odbyła się kolejna edycja Dzielnicowego Konkursu Poezji Miłosnej. Wzięli w nim udział najlepsi recytatorzy ze wszystkich gimnazjów. Uczniowie mieli za zadanie wygłosić przed komisją i innymi uczestnikami dwa utwory liryczne o tematyce miłosnej. Z naszej szkoły wystąpiło sześciu uczniów z klasy IIIB. Do występu wszyscy pilnie się przygotowywali. Zwycięzcą został uczeń naszego gimnazjum Michał Walentynowicz (I miejsce), zaś wyróżnienie otrzymała Klaudia Chmielińska również z klasy IIIB.
Do konkursu recytatorskiego przygotowała młodzież p. Marta Wylot.
Gratulujemy!!!

Dwubój nowoczesny

W dniu 07.05.2014 r. w Warszawie w Centrum Rekreacyjno Sportowym m.st.Warszawy dla dzielnicy Bielany rozegrane zostały finały WOM w dwuboju nowoczesnym. Ta dyscyplina składa się z dwóch konkurencji tj. pływania na 100 m i biegu na dystansie 1000 metrów. Reprezentanci Gimnazjum Nr 131 po wspaniałej walce zajęli 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Medale brązowe zdobyli Palimonka Bartosz, Rybiński Maciej, Walentynowicz Michał i Zuchowicz Jan. Tak dobry wynik w tej największej imprezie Warszawskiego sportu młodzieżowego zanotowaliśmy dzięki współpracy szkoły i klubu sportowego UKS Skalar. >>więcej

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska uruchomiła w marcu 2013 roku PW Junior, czyli politechnikę w wersji dla młodzieży. Prawie tak, jak na prawdziwej uczelni, m.in. regularne wykłady i ćwiczenia w aulach, pracowniach, laboratoriach i salach Politechniki Warszawskiej prowadzą pracownicy i studenci PW. Nastolatek wraz ze swoją grupą w przystępny i praktyczny sposób poznaje wiele zagadnień związanych z szeroko rozumianymi naukami ścisłymi. Odwiedza wiele wydziałów Uczelni.
Dla gimnazjalistów organizowane są:
● zajęcia ogólne,
● zajęcia specjalistyczne z chemii, fizyki, informatyki i matematyki (dla Uczestników o zainteresowaniach z tej dziedziny).
Obecnie trwa rekrutacja na kolejny rok akademicki. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.pwjunior.edu.pl
Do pobrania (PDF):
Plakat PW Junior

Bezpieczna szkoła

Są już wyniki ogólnopolskiego konkursu ,,Bezpieczna szkoła”!
Wawrzyniec Mokrogulski z klasy III B otrzymał wyróżnienie oraz zdobył najwięcej punktów spośród 30 uczniów naszej szkoły! Serdecznie gratulujemy!
Gimnazjum nr 131 z 276 placówek z całego kraju zajęło, całkiem dobre, 72 miejsce i 7 w województwie mazowieckim. Konkurs odbywał się na kilku poziomach, a nasi uczniowie z klas III startujący jako POZIOM 3 zajęli 7 miejsce w Polsce! Jesteśmy dumni ze wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w tym konkursie i wykazali się swoją wiedzą na temat pierwszej pomocy, współczesnych zagrożeń i bezpieczeństwa!

Najlepszy rok naszych sportowców !!

Lekkoatletyka - jedne z ostatnich zawodów w roku szkolnym 2013/2014 i na zakończenie ogromny sukces! Mamy jeszcze jeden medal! I to srebrny! Brawo dla Kamila Adamczyka, ucznia klasy IIIA. >>więcej

URSUSKA SZUFLADA MAŁOLATA

W czwartek 8 maja podsumowano Dzielnicowy Konkurs Literacki – Ursuska Szuflada Małolata. Zadaniem konkursu jest promowanie literackich talentów młodzieży z naszej dzielnicy. W naszym gimnazjum mamy takich uczniów bardzo wielu, o czym świadczą wyniki konkursu.
I miejsce ( kategoria poezja) Mateusz Kośla z kl Ic
II miejsce ( kategoria poezja) Weronika Matyka kl Ic
II miejsce ( kategoria proza) Adam Wodzisławski kl IB
Wyróżnienia ( kategoria proza)
Magdalena Szczęsna kl IIIc, Natalia Kolsut kl IIIc, Magdalena Tomczyk kl IIIc,
Uczniami opiekowała się p. Beata Deluga.
Serdeczne gratulacje! >>więcej

Sukces Mateusza

W Szkole Podstawowej nr 173 odbył się konkurs poświęcony poezji Mariana Jonkajtysa. Zwycięzcą został Mateusz Kośla z klasy Ic .
Uczeń do konkursu przygotowywał się pod czujnym okiem p. Beaty Delugi i p. Adama Stanisławskiego.
Gratulacje!!!

Ocalić od zapomnienia – mamy wyniki!

W mazowieckim konkursie Ocalić od zapomnienia. Sybiracy są wśród nas, uczniowie naszej szkoły zajęli prestiżowe miejsca. Laureaci przeprowadzili wywiady z p. Wiktorem Olakiem i p. Olgierdem Poważyńskim.
II miejsce Magdalena Tomczyk z kl IIIc i Mateusz Kośla z kl Ic
III miejsce Aleksandra Jarosz z kl Ic i Weronika Matyka z kl Ic.
Uczniami opiekowali się nauczyciele: p. Beata Deluga i p. Adam Stanisławski

Laureaci Konkursu Plastycznego

8 maja 2014, w Szkole Podstawowej nr 11 odbyło się podsumowanie Dzielnicowego Konkursu Plastycznego pt. " Magiczne miasta Europy - Rzym". Uczniowie pod kierunkiem p. Bożeny Kuśmierek wykonali przepiękne prace, przedstawiające starożytny i współczesny Rzym. Uczniowie naszego gimnazjum zajęli czołowe miejsca. Aż ośmioro uczniów odebrało nagrody.
I miejsce Emilia Romańczyk i Anna Baliszewska
II miejsce Anna Szczerbiak i Natasza Miśkiewicz
III miejsce Weronika Meir
Wróżnienia Justyna Kałęcka, Mateusz Kośla, Patryk Szczeciński

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów >>więcej

Kolejny sukces naszych sportowców

Gimnazjum 131 znowu górą – tym razem na basenie

Jeszcze jedne zawody szkolne Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2014 i znowu możemy się pochwalić występami naszych młodych sportowców!
Po grach zespołowych przyszła kolej na pływanie. W zawodach dzielnicowych wzięli udział zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Obie drużyny złożone były z 6 uczniów klas I-III, po dwóch z każdej klasy. Rywalizacja odbywała się w sześciu wyścigach indywidualnych na dystansie 50 metrów i w sztafecie 6x25 metrów. Na czas drużyny składała się suma wyników ze wszystkich startów.
Zarówno chłopcy jak i dziewczęta okazali się najlepsi na terenie Ursusa i uzyskali prawo startu w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Zawody finałowe rozgrywane na pływalni przy ul. Jagiellońskiej, okazały się dla naszych uczniów bardzo udane. Szczególnie chłopcy zdobyli kilka wyróżnień indywidualnych a w klasyfikacji szkół Gimnazjum nr 131 zajęło bardzo dobre V miejsce w Warszawie. Indywidualnie II miejsca i srebrne medale zdobyli uczniowie klasy IIIB: Maciek Rybiński i Janek Zuchowicz, a wysokie odpowiednio V i VI miejsca zdobyli Jakub Kupczak z klasy IB i Filip Strzelczyk z klasy IE. Z dziewcząt najlepiej wypadła uczennica klasy IIC Ania Wawszczak, która w swojej konkurencji zajęła V miejsce.
Gratulacje dla naszych uczniów!

Opiekun: Adam Chmielewski

Radio w klasie

28 kwietnia szóstka uczniów z klasy 1c "teatralnej" wzięła udział w projekcie "Radio w klasie". Spotkali się w sali prób Teatru Powszechnego. Zadaniem młodzieży jest zorganizowanie audycji radiowej na dowolnie wybrany temat. Nie mają żadnych ograniczeń w wyborze sposobu przeprowadzenia spotkania ze słuchaczami internetowego radia WNET. Trzymamy za nich mocno kciuki, a Państwa zapraszamy do wysłuchania audycji, której termin zostanie podany na stronie naszego gimnazjum.

Romeo i Julia

Uczniowie klasy Ic na zajęciach języka polskiego wystawili fragmenty dramatu W. Szekspira „ Romeo i Julia”. Pomysły na spektakl były bardzo oryginalne- od klasycznych po takie, które wykorzystały znajomość współczesnej dramaturgii. >>więcej

Konkurs piosenki

11 kwietnia Zespół woklany „Cantemus” wziął udział w XII Spotkaniach z Piosenką „Warszawa da się lubić”. Był to ogólnopolski konkurs piosenki , w którym wykonawcy prezentowali piosenki o Warszawą oraz piosenki artystów związanych z Warszawą. Nasz chór zaśpiewał piosenkę z repertuaru Ireny Santor, o przewrotnym tytule „Najpiękniejsze Warszawianki to przyjezdne”. Zespół zaprezentował się znakomicie w wersji a ‘cappella. Dodatkowo charakteru nadały świetne stroje, które stylistycznie nawiązywały do treści piosenki. Naszą szkołę reprezentowały również trzy solistki: Karolina Polesiak z piosenką „Kamienne schodki”, Alicja Olszewska -„Warszawa jest smutna bez ciebie” oraz Natalia Liwińska – „Pójdę na stare miasto”. Dziewczęta zaśpiewały piosenki z wielkim wdziękiem, czym wzbudziły aplauz wśród publiczności.
Wyróżnienie w konkursie otrzymała Karolina Polesiak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.>>więcej

Warsztaty

Kolejna grupa młodzieży wybrała się na warsztaty fotograficzne do Młodzieżowgo Domu Kultury na Bielanach. >>więcej

Sukces naszego ucznia

Marcin Rzeźnicki uczeń klasy I c tzw. „ teatralnej” (nauczyciel – p. Beata Deluga) został finalistą XIV Konkursu Ortograficznego „ Ortografia na Medal”.

Gratulujemy!

Open Chopin

Jak co miesiąc, 4 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili teatr. Tym razem wybraliśmy się do Teatru Capitol, aby obejrzeć najnowszy spektakl muzyczny „ Open Chopin” . Spektakl bardzo nas zaskoczył, wybraliśmy się na szaloną komedię, a tymczasem tematyka przedstawienia poruszyła nas niezwykłą aktualnością. Mogliśmy zobaczyć, jak w krzywym zwierciadle wygląda szołbiznes, ile w tym świecie jest zakłamania, obłudy, jak traktuje się ludzi. W rolę Chopina wcielił się Michał Chorosiński, który stworzył nie tylko postać Chopina, ale wzruszył nas swoim śpiewem. Zwariowanego naukowca zagrał Tomasz Dedek, zagubioną we współczesnych realiach Kornelię- Honorata Wosińska, miłość Chopina George Sand- Aneta Todorczuk – Perchuc, bezwzględną, pozbawioną ludzkich uczuć prezesową telewizji – Maja Hirsch i uległego pracownika telewizji – Sebastian Cybulski. Najbardziej wzruszającym momentem spektaklu były słowa Fryderyka Chopina skierowane do nas, Polaków, mówiące o ideałach przeszłości, które w tym pędzącym świecie zostały przez nas zatracone. Spektakl godny jest uwagi- polecamy.

Prezentacje dla szkół podstawowych

Prezentacje dla klas szóstych odbyły się w naszej szkole 2 i 3 kwietnie. W programie pod tytułem "W szkole naj" pokazane było w pigułce to co najciekawsze z życia Gimnazjum. Muzyczną stroną przedstawienia zajęła się p. Bożena Kuśmierek, a teatralną p. Beata Deluga, a nad całością czuwał p. Adam Stanisławski. W programie znalazły się różne elementy:
- układ taneczny I c z muzyką musicalu Grase
- układ akrobatyczny
- parodie reklam
- szkolny TALEN SHOW
- premierowe wykonanie piosenki " W szkole naj" zespołu Cantemus
- komentarze kabaretowe na żywo w wykonaniu S.U.
- fragment serialu "Słoneczny patrol" w wykonaniu IIIc
- fragment piosenki Justina Biebera w wykonaniu IIc
- teledysk naszych uczniów.

"Warszawska Syrenka"

Dnia 26 marca w O.K. Arsus ogłoszono wyniki XXXVII Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Wśród laureatów nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Zasłużone trzecie miejsce w kategorii gimnazjalistów zdobył Piotr Papuga, a wyróżnienia: Matusz Kośla i Natalia Papuga. Gratulujemy naszym świetnym recytatorom.

Kino

25.03.2014 r. klasa IB razem z nauczycielami p. Martą Petrzak i p.A. Jarosińską pojechała do Cinema City w Galerii Mokotów na film pt. „Kamienie na szaniec” wyreżyserowany przez Roberta Glińskiego. Film opowiada o wojnie, walkach z hitlerowcami i o odwadze harcerzy z Szarych Szeregów. Jest poruszający , ale czasami daje powody do śmiechu. Znakomicie grają młodzi aktorzy, którzy świetnie wcielają się w postacie warszawskich maturzystów, wkraczających w dorosłe życie niszczone przez wojnę z okupantami.

"WIOSNA, WIOSNA, ACH TO TY!..."

Apel przygotowała klasa Ie z pomocą Samorządu Uczniowskiego. Każda klasa prezentowała: układ taneczny, wiosenne zabawne przebranie, piosenkę oraz własnoręcznie wykonaną marzannę. Występy oceniały bardzo surowe dziewczyny z Ie. Bezapelacyjnie wygrała klasa IIc. W nagrodę będzie mogło zaprezentować swój występ na prezentacjach dla klas szóstych. >>wiecej

Moralność pani Dulskiej

19 marca gościliśmy w Teatrze Współczesnym na spektaklu „ Moralność pani Dulskiej ”. Zachwyciła nas świetna gra aktorska ( Pani Dulska – Monika Krzywkowska, Pan Dulski – Wojciech Żołądkowicz, Zbyszko Dulski- Marcin Jauszkiewicz, Hesia Dulska – Monika Pikuła, Mela Dulska – Marta Juras, Julasiewiczowa- Weronika Nockowska, Lokatorka- Monika Kwiatkowska, Hanka- Natalia Rybicka, Tadrachowa – Agnieszka Pilaszewska) i ciekawa scenografia. Chociaż śmiechu było bardzo dużo, to zdajemy sobie sprawę, że spektakl poruszył wiele problemów i skłonił do refleksji nad współczesnym światem. Po wyjściu z teatru choć przez chwilę trzeba pomyśleć, ile Dulskiej jest w każdym z nas. Czy widzimy wszystko u siebie, czy zdecydowanie łatwiej przychodzi nam ocenianie innych? Odpowiedź na to pytanie przemilczymy, ale na pewno zapraszamy na spektakl do Współczesnego.

Kolejny sukces sportowców

Kolejne zawody szkolne Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2014 i kolejny sukces naszych młodych sportowców!

Po piłce ręcznej przyszedł czas na piłkę siatkową. W zawodach dzielnicowych wzięli udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce w dzielnicy. Chłopcy natomiast nie mieli sobie równych i wygrali mecze ze wszystkimi reprezentacjami szkół gimnazjalnych w Dzielnicy Ursus, zajmując I miejsce i uzyskując awans do rozgrywek na szczeblu powiatowym. W pierwszym meczu po zaciętej grze pokonaliśmy zespół Gimnazjum nr 133, a w drugim zespół gospodarzy turnieju – Gimnazjum nr 130 z Gołąbek. Oba mecze zakończyły się wynikami 2:0 w setach. W rozgrywkach powiatowych nasza szkoła trafiła na mocny zespół z Bemowa i gimnazjum reprezentujące Dzielnicę Wesoła. Niestety, chociaż w pierwszy dzień wiosny bardzo się staraliśmy, to osłabieni brakiem dwóch zawodników, nie daliśmy rady i odpadliśmy z turnieju ulegając przeciwnikom po wyrównanej walce. Ostatecznie w tej konkurencji zajęliśmy miejsca XIII-XVI w Warszawie. Biorąc pod uwagę to, że w drużynie znalazła się duża grupa uczniów z klas I-II, liczymy że w przyszłym roku osiągniemy jeszcze lepszy rezultat!
Gratulacje dla drużyny w składzie:
Stasio Łazeba, Daniel Kiełek, Maciek Matuszewski, Adam Strzelecki, Adrian Pniewski, Mikołaj Tyka, Sebastian Strulak, Janek Świtkowski, Paweł Skowroński i Dominik Mierzejewski.
Opiekun: Adam Chmielewski

Pierwsza pomoc

W ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klas III zdobywają bardzo przydatną wiedzę jak ratować ludzkie życie. Ostatnio na lekcjach gościliśmy pana Grzegorza Jasiaka z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólnie z Natalią Gniadek i Natalią Ławecką z kl. III B, przeprowadził on zajęcia dotyczące resuscytacji z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). To proste w obsłudze urządzenie zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie. Oby nabyte umiejętności na zajęciach z pierwszej pomocy pozostały uczniom na całe życie! >>więcej

ASTERIADA

13 marca b.r. uczennice naszego gimnazjum: Karolina Polesiak, Alicja Olszewska, Natalia Liwińska wzięły udział XIII Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA. Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury „Włochy”. W konkursie biorą udział soliści, zespoły woklane, chóry, zespoły taneczne, teatralne. Zgłosiło się bardzo wielu uczestników, a więc dziewczęta miły dość dużą konkurencję. Karolina zaśpiewała piekną piosenkę pt. „Sercem patrz”, Ala – „Lustro” a Natalia -„Tyle dni”, wprowadzając słuchaczy w baśniowe klimaty. Uczennice przygotowywały się pod okiem pani Bożeny Kuśmierek, która pomagała wykonawczyniom wybrać repertuar. 18 marca zostaną ogłoszone wyniki. Czekamy i trzymamy kciuki za nasze wokalistki.

>>zdjęcia     >>występ Karoliny Polesiak     >>występ Alicji Olszewskiej

     >>występ Natalii Liwińskiej

Teatr

Dnia 11 marca klasa 1a wybrała się do Teatru Roma na spektakl "Mały Książę" na podstawie książki Antoine de Saint-Exupéry. Inscenizacja pełna była poezji i mądrych refleksji. Opowiadała o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości zachwyciła wszystkich naszych uczniów i ich opiekunów. Główną rolę znakomicie zagrał 12-letni Marcel Groblewski. Zachęcamy innych do pójścia na ten spektakl. >>więcej

Kolejny sukces!!!

5 marca odbył się finał IV Dzielnicowej Olimpiady Historycznej "Od monarchii patrymonialnej do monarchii konstytucyjnej. Ewolucja ustroju politycznego w dawnej Polsce". Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną. Agata Pawluczuk IIIb i Cezary Graczak IIIe zajęli II miejsce, natomiast Joanna Okrasa IIIb - dostała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy młodym historykom.

The Voice of Poland

Pierwszą sobotę ferii uczniowie naszego gimnazjum spędzili na nagraniu programu „ The Voice of Poland ”. Jest to show emitowane przez TVP2. Młodzież miała okazję podpatrzeć, jak wygląda nagranie telewizyjnego programu i praca ludzi realizujących takie projekty. Dużą atrakcją była dla nich rozmowa z trenerami i prowadzącymi program ( Maria Sadowska, Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk, Tomson, Baron, Tomasz Kammel, Marika, Maciek Musiał ) jak i możliwość podyskutowania z uczestnikami programu. Świat medialny zachwycił naszych uczniów do tego stopnia, że podróż do domu minęła pod znakiem odkrywania ich wokalnych talentów. Uczniom towarzyszyły panie: Marta Petrzak, Beata Deluga i Beata Arent. Kolejne nagranie z udziałem naszej młodzieży 17 marca.

Walentynki

Wszyscy czekali długo na ten dzień. Wreszcie można było przeczytać listy przesłane pocztą walentynkową. Najwięcej dowodów sympatii otrzymali: Magda Tomczyk i Kacper Barański. Apel przygotowała klasa IE i Samorząd Uczniowski. W konkursie na najlepszy występ o tematyce miłosnej, bezapelacyjnie zwyciężyła klasa IC. Uczniowie „ teatralnej” pokazali fragment niezapomnianego musicalu "Grease". Gratulujemy i liczymy na kolejne równie udane projekty tych uczniów. Apel walentynkowy poprzedzał ferie zimowe , dlatego też wszyscy mieli doskonałe nastroje i świetnie się bawili.

>>zdjęcia       >>film

Podziękowania

Szkolny Klub "Ośmiu" zorganizował w tym roku szkolnym zbiórkę przyborów szkolnych dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi. Akcją tą koordynowała Ania Laufer - uczennica klasy 3d.

Dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce.

Sukces teatralnej

Uczniowie klasy Ic tzw. teatralnej zachwycili twórców projektu edukacyjnego „ Teatr w klasie”. Zostali wyróżnieni udziałem w filmiku podsumowującym II edycję projektu, realizowanego przez Teatr Powszechny. Należy nadmienić, że w programie wzięło udział 37 szkół ( 1783 uczniów). Cieszy nas, że to nasi uczniowie zostali docenieni, należą im się wielkie brawa. Serdecznie gratulujemy. >>więcej

Koncert

Hasłem przewodnim tegorocznego koncertu noworocznego, który odbył się 29 stycznia 2014roku, stały się słowa poetki Lucyny Krzemienieckiej „ Bo nikt być samotny nie może”. Młodzież przeniosła widownię w malowniczy klimat najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Młodzi artyści zaprezentowali się doskonale, nie zostawiając nikomu wątpliwości, że te święta wymagają obecności ukochanych osób. Nad całością czuwały Panie : Bożena Kuśmierek i Beata Deluga. >>więcej

Program koncertu

Koncert

26.01.2014 w Kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP odbył się Koncert kolęd i pastorałek zatytułowany "My też pastuszkowie". W koncercie wzięły udział trzy zespoły: chór Cantate Deo pod dyrekcją Doroty Męckowskiej, chór Cantemus pod dyrekcją Bożeny Kuśmierek oraz zespół wokalno - instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod dyrekcją Małgorzaty Kołacińskiej. W koncercie można było usłyszeć piękne, mało znane kolędy oraz niezwykle skoczne i melodyjne pastorałki. Zespół wokalny naszego gimnazjum zaprezentował się szczególnie, nie tylko ze względu na wykonanie utworów, ale również wyjątkowego uroku nadały oryginalne ludowe stroje, które w swym charakterze bardzo pasowały do śpiewanych pastorałek. Śpiew przeplatany był recytacjami uczniów z klasy Ic : Weroniki Matyki, Laury Palki, Natalii Bartoszewskiej, Aleksandry Jarosz, Emilii Wiśniewskiej, Filipa Cholewińskiego, Kacpra Sylwestrzaka, uczennic z klasy IIIc Aleksandry Jasik i Weroniki Malczewskiej oraz uczennicy klasy IIb Joanny Kowalskiej. Na gitarze akompaniował Szymon Zeman uczeń kl IIc, na keyboardzie grała pani Bożena Kuśmierek. Wspólne muzykowanie trzech zespołów spotkało się z uznaniem publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami. Nie był to pierwszy wspólny występ, zespoły zaprezentowały się już 11 listopada, podczas koncertu poświęconego Rocznicy Odzyskania Niepodległości. >>więcej

Konkurs

24.01.2014 w Szkole Podstawowej nr 11 odbyło sie podsumowanie Dzielnicowego Konkursu Plastycznego Zatytułowanego "Mity greckie w obrazach". Uczniowie naszego gimnazjum, zainspirowani sztuką starożytną, wykonali pod kierunkiem pani Bożeny Kuśmierek wiele ciekawych prac. Jury szczególnie doceniło prace nadesłane z naszej szkoły.
I miejsce zajęła Urszula Łopacz z klasy IIc
II miejsce zajęła Natalia Papuga z klasy Id
III miejsce zajęły Oliwia Gozdowska z klasy IIc oraz Emilia Romańczuk z klasy IIb
wyróżnieni zostali Mateusz Kośla z klasy Ic, Karolina Białecka z klasy Ic oraz Rita Nowacka z klasy Ib
Nagrodzeni uczniowie otrzymali piękne dyplomy i ciekawe książki o sztuce starożytnej >>więcej

WARS I SAWA

Głównym celem programu WARS i SAWA jest identyfikacja i wspieranie zdolności uczniów oraz wdrażanie i upowszechnianie dobrych praktyk związanych z edukacją uczniów zdolnych. >>czytaj więcej

Z ortografią za pan brat

Nasza uczennica Agnieszka Rogowska z klasy Ic zajęła I miejsce w XIV Konkursie Ortograficznym „ Ortografia na medal”. Będzie reprezentowała dzielnicę Ursus w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 15 marca w Zespole Szkół Samochodowych , ul. Jana Pawła 65. Wyróżniony został Marcin Rzeźnicki również uczeń klasy Ic. Uczniami opiekowała się p. Beata Deluga i p. Adam Stanisławski.
Uczniom serdecznie gratulujemy.

Mistrzowie słowa

W piątek 24 stycznia w Szkole Podstawowej nr 11 podsumowano VIII Dzielnicowy Konkurs Krasomówczy „ Czy współczesny świat potrzebuje mitycznych herosów?”
Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale. II msc zdobyła uczennica klasy IIIc Magdalena Tomczyk, III msc Aleksandra Jasik z klasy IIIc i Klara Sokołowska z klasy Ic. Wyróżniony został uczeń klasy Ic Mateusz Kośla. Uczniami opiekowała się p. Beata Deluga i p. Adam Stanisławski.
Serdecznie gratulujemy!

Mistrzowie Ortografii

W piątek 17 stycznia w naszym gimnazjum odbył się szkolny etap konkursu „ Ortografia na Medal”. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
1. Rita Nowacka kl Ib
2. Marcin Rzeźnicki kl Ic
3. Patrycja Szymanik kl IIIc
4. Agnieszka Rogowska kl Ic
5. Zuzanna Kamińska kl IIIc
6. Mikołaj Słowikowski kl Ic

Etap rejonowy odbędzie się 23 stycznia w Zespole Szkól nr 42. Gratulujemy !

Prośba

Nauczyciele naszego gimnazjum zwracają się z prośbą do uczniów klas II i III o przekazanie nieużywanych przez nich podręczników. Chcemy, aby uczniowie nie nosili swoich książek do szkoły, a korzystali ze szkolnych, które znajdą się w każdej sali lekcyjnej. W ten sposób Wasze plecaki staną się lżejsze, a kręgosłupy zdrowsze.

Prosimy, aby używane podręczniki przekazywać wychowawcom. Można je również zostawić w sekretariacie lub szkolnej bibliotece.

Nauczyciele Gimnazjum nr 131 .

Roboty

Na zajęciach technicznych pod czujnym okiem pani Katarzyny Skowron uczniowie klas pierwszych wykonali roboty z surowców wtórnych. Niektóre projekty miały świecące oczy, inne poruszały się na kółkach. Uczniów ograniczyła tylko wyobraźnia. Projekt miał na celu rozwinięcie kreatywności i zdolości techniczno-plastycznych uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści przyjęli go z radością, a efekty ich pracy będzie można obejrzeć na wystawie, która odbędzie się dn. 29.01.2014 przed zebraniami z rodzicami. Serdecznie zapraszamy!!!

Teatr świat widza i aktora

Uczniowie klasy Ic zmagali się z zadaniami turniejowymi, które dotyczyły znajomości pojęć i terminów związanych z teatrem i dramatem, omawianych na zajęciach języka polskiego. Proponowane przez nauczyciela zadania ułatwiły utrwalenie wiadomości. Elementy zabawy i rywalizacji dodatkowo rozbudziły w uczniach zainteresowanie proponowanym tematem. Uczniowie niezwykle rzetelnie wykonywali wszystkie powierzone im zadania. Pracowali w małych drużynach liczących od 4 do 5 osób. >>więcej

Krakowiacy i Górale

8 grudnia miłośnicy opery i teatru udali się do Otrębus. Zobaczyli „ Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale ” w inscenizacji ”Mazowsza” . Jest to nowatorski projekt, który polega na połączeniu muzyki klasycyzmu z polską muzyką ludową. Realizacji tego zadania wspólnie z artystami „ Mazowsza ”podjął się prof. Adam Strzelecki. Zachwyciło nas dosłownie wszystko, od muzyki, po piękne, barwne ludowe stroje. Wieczór ten niewątpliwie będziemy długo wspominać.

Podziękowania

W imieniu Adama Dąbrowskiego – niepełnosprawnego chłopca, którym opiekuje się od lat Klub Ośmiu z naszego gimnazjum oraz jego rodziców p. Marioli i p. Krzysztofa Dąbrowskich serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli wesprzeć finansowo naszego potrzebującego przyjaciela. Jesteśmy wdzięczni za okazane serce i tyle dobroci.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu spełnienia wszystkich marzeń, dużo szczęścia i radości.

Klub Ośmiu
Gimnazjum nr 131

Nauka na wesoło

W środę 27 listopada uczniowie klas 2d i 2e pod opieką nauczycieli p. Jarosińskiej , p. Korczak i p. Skowron uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik. Można tam zobaczyć wiele interesujących eksponatów. Niektóre przedstawiają zjawiska fizyczne inne pokazują szkielet człowieka. Ciekawe jest to, że młodzież może zobaczyć, jak wygląda nasz układ kostny podczas wykonywania różnych czynności. Gimnazjalistów szczególnie zainteresował pokaz trzęsienia ziemi .Niecodziennym doświadczeniem był również tor przeszkód, który trzeba było pokonać na wózku inwalidzkim..Centrum Nauki Kopernik to miejsce godne polecenia. Pokazuje naukę w ciekawy sposób. Młody człowiek może sam doświadczyć wielu zjawisk fizycznych i przekonać się , że można w różny sposób zdobywać wiedzę. >>więcej

Teatr w klasie

25 listopada gościliśmy w naszej szkole Teatr Powszechny z projektem „Teatr w klasie”. To nowatorska formuła edukacji kulturalnej i społecznej. Sala nr 2 stała się sceną teatralną, na której odegrany został spektakl „ Kolorowa, czyli Biało - Czerwona” w reżyserii Marcina Hycnara. W rolę głównego bohatera Huberta, wcielił się aktor Teatru Starego z Krakowa Ryszard Starosta. Grał nastolatka, który podjął bardzo ważny temat patriotyzmu, a raczej granicy jaka przebiega między patriotyzmem a nacjonalizmem? Spektakl został tak pomyślany, aby młodego widza zaskoczyć, zmusić do myślenia, do wyrażania własnego zdania, a przede wszystkim pokazać mu z jaką łatwością można nim manipulować. Druga cześć spotkania była dyskusją na tematy podejmowane przez spektakl. W zajęciach tych wzięli udział uczniowie klasy Ic, którzy na zajęciach języka polskiego pracują wg. autorskiego programu z elementami teatru i dramy. Sposób w jaki młodzież odebrała spektakl ich argumenty w dyskusji, wiedza, którą posiada zaskoczyła nie tylko nauczycieli obecnych na spotkaniu, a przede wszystkim prowadzących zajęcia. W styczniu projekt zagości w klasie IIIc. >>więcej

Koncert

"W żółtych płomieniach liści"
W piątek 22 listopada odbył się koncert poetycko-muczyczny "W żółtych płomieniach liści". W jego programie znalazły się najpiękniejsze wiersze i piosenki o jesieni, które często są zapomniane, a może nawet dzisiaj niedoceniane. Ta pora roku była inspiracją dla wielu artystów, stała się również impulsem dla młodzieży gimnazjum, która pod kierunkiem p. Bożeny Kuśmierek i p. Beaty Delugi przygotowała refleksyjny program. Uczestnicy spotkania nie kryli wzruszenia i zachwytu. Było to na pewno miłe spotkanie z muzyką i poezją.
Twórcom gratulujemy i zapraszamy na kolejne tematyczne spotkania. >>więcej

Warsztaty

W dniu 21.11.2013r. młodzież naszego gimnazjum wybrała się na warsztaty fotograficzne do Młodzieżowgo Domu Kultury na Bielanach >>więcej

Z wizytą w Parlamencie

Tradycją naszej szkoły są coroczne wyjazdy do Sejmu i Senatu. Taką wycieczkę w tym roku odbyliśmy 18 listopada. Uczniów klas trzecich po gmachu sejmowym oprowadzał przewodnik. Opowiadał o historii polskiego parlamentu, o pracy posłów i senatorów.
Na uczestnikach wycieczki największe wrażenie wywarła sala posiedzeń. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje, stąd dziennikarze przekazują sprawozdania "na żywo" do wiadomości telewizyjnych.

Ale! Teatr!

Czwartek 14 listopada uczniowie naszego gimnazjum spędzili w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Otrębusach. Bawili się świetnie razem z aktorami Ale! Teatru!, na spektaklu "Siostrunie". W rolę żywiołowych zakonnic wcieliły się Anna Dereszowska, Jolanta Fraszyńska, Aleksandra Szwed i Robert Rozmus. Aktorom towarzyszył zespół muzyczny The Jobers. Przewrotny humor, zabawa konwenansami oraz interakcja z publicznością sprawiły, że bardzo miło upłynął im ten jesienny wieczór.

Spektakl

W dniu 13 listopada 2013r. o godz. 17 odbył się dla Wszystkich Rodziców, Nauczycieli i Uczniów spektakl pt:"Kapciuszek". Przygotowała go grupa teatralna z klasy IIB pod kierunkiem p. Marty Wylot. Uczniowie po raz kolejny pokazali swoje umiejętności. Zagrali wspaniale. Wszyscy podziwiali ich niezwykłą grę aktorską, kostiumy i dekoracje. Owacjom nie było końca. Przedstawienie bardzo się podobało i na pewno pozostanie na długo w pamięci. >> więcej

Zaproszenie

Zarząd i Rada Dzielnicy Ursus m.st.Warszawy zapraszają na obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości. >> więcej

Antygona

Od tego roku szkolnego w naszym gimnazjum istnieje klasa, którą wszyscy potocznie nazywamy TEATRALNĄ (już niebawem uzyskacie więcej informacji na ich temat). Na jednej z ostatnich lekcji języka polskiego pokazywali inscenizację krótkich fragmentów "Antygony" Sofoklesa. Uczniowie podzieleni byli na pięć losowo wybranych grup. Zadanie wykonali z niezwykłą starannością, chociaż tak naprawdę nie mieli zbyt wiele czasu. Pomysły na "Antygonę" były różne. Jedna z grup przedstawiła fragmenty dramatu w wersji współczesnej, inne natomiast wierne były dziełu Sofaklesa. Emocji było co niemiara. Młodzież uwielbia takie lekcje, choć nie ukrywa, że przygotowanie do nich wymaga olbrzymiej pracy, dobrej organizacji i zgranej grupy. >>więcej

Piłka nożna

W dniach 19.09.2013r. - 18.10.2013r., uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii – piłka nożna. Impreza ta składała się z dwóch etapów – dzielnicowego i warszawskiego. W pierwszym uczestniczyły drużyny ze wszystkich gimnazjów, mieszczących się na terenie Ursusa. Dzięki wygranym meczom drużyna z naszej szkoły zakwalifikowała się do drugiego etapu. 23.09.2013r. rozpoczął się etap warszawski, polegający na rozgrywkach w sześciu grupach. Z każdej miały przejść dwie najlepsze drużyny. Naszem zespół pokonał bez trudu rywali i po rozegraniu kolejnych meczy zajęli II miejsce w grupie. W półfinałach zdobyliśmy natomiast III miejsce. Uczniowie naszego gimnazjum godnie reprezentowali naszą szkołę. Zdobycie medalu w WOM jest wielkim osiągnięciem, ponieważ rywalizują w niej uczniowie, będący zawodnikami najlepszych klubów piłarskich. Gratulacje należą się nie tylko zawodnikom ale i trenerom p. Adamowi Chmielewskiemu, Michałowi Tarasowi i Hubertowi Korbuszewskiemu. Nasza szkołę reprezentowali : Kamil Adamczyk, Piotrek Dróżdż, Maciej Matuszewski, Stasiek Łazeba, Filip Bereza, Mateusz Grzęda, Łukasz Kurjan, Paweł Skowroński, Mariusz Chmielewski, Konrad Tomaszewski, Szymon Barwiński, Kamil Świerczek.
Chłopcom i trenerom serdecznie gratulujemy!

Kino

W czwartek 31.10.2013 r uczniowie klas Ic i IIIc byli na seansie filmowym w Multikinie "Złote Tarasy". Obejrzeli film pt "Mój biegun". Historia filmowa oparta jest na autentycznych wydarzeniach z życia Jaśka Meli, niepełnosprawnego chłopca, który zdobył dwa bieguny, a obecnie z wielkim zaangażowaniem prowadzi fundację Poza Horyzonty.
Reżyserem filmu jest Maciej Głowacki, w rolę Jaśka wcielił się Maciej Musiał, a rodziców chłopca zagrali Magdalena Walach i Bartłomiej Topa.
Film opowiada nie tylko o cierpieniu, zmaganiach niepełnosprawnego chłopca z kalectwem i codziennością, ale przede wszystkim pokazuje jak można poradzić sobie z własnymi słabościami i lękami. Jak można żyć, kiedy wydaje się, że wszysko jest beznadziejne. Jest światełkiem dla tych, którzy utracili wiarę w lepsze jutro.

Dla twórców filmu, wielkie brawa. POLECAMY.

Turniej badmintona

Uczniowie klasy I b Ryński Dawid i Szczeciński Patryk wywalczyli II miejsce w XI Turnieju Badmintona o Puchar Burmistrza Dzielnicy Warszawa Ursus.

Dzień Nauczyciela

Pierwszy raz w historii szkoły Dzień Komisji Edukacji Narodowej był świętowany w hali namiotowej. Najbardziej podekscytowani byli pierwszoklasiści, których Pani Dyrektor pasowała kluczem na uczniów naszgo gimnazjum. Było wiele życzeń i pozdrowień dla nauczycieli i pracowników szkoły. >>więcej

Otrzęsiny

Być uczniem pierwszej klasy to nie jest prosta rzecz. Zwłaszcza w dniu otrzęsin. Na szczęscie, wszystkie "nowe" klasy były doskonale przygotowane i żadne niespodzianki ich nie zaskoczyły. To były najdłuższe otrzęsiny w historii szkoły. Na uczniów pasowana była największa, od początku istnienia gimnazjum grupa pierwszoklasistów.

Teatr

W tym roku szkolnym wspólne wyjazdy do teatru rozpoczęliśmy od wizyty w „Och Teatr”. Obejrzeliśmy spektakl pt. „Zemsta”. Jest to komedia na podstawie utworu literackiego A. Fredry po tym samym tytułem. Przestawienie wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz, a w obsadzie znaleźli się tacy znani aktorzy jak: Cezary Żak, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Michał Piela, Wojciech Pokora czy Viola Arlak. Sztuka opowiada o konflikcie dwóch rodzin, Cześnika i Rejenta o mur graniczny. Całość przeplatają intrygi miłosne, zabawne zdarzenia bohaterów, a zwaśnieni sąsiedzi w końcu się godzą. Niewyszukana, ale pasująca do charakteru sztuki, scenografia, wspaniała gra aktorów, a w szczególności Artura Barcisia jako Józefa Papkin, sprawiły, że miło i przyjemnie spędziliśmy czas.

Wycieczka integracyjna

Pierwszy raz w historii naszego gimnazjum wyjazd integracyjny był dwudniowy. Dzięki temu pierwszoklasiści nie tylko lepiej poznali samych siebie, ale także i swoich wychowawców. Program wycieczki był niezwykle bogaty w atrakcje turystyczne. Urozmaiceniem wyjazdu była gra miejska, która odbyła się po Sandomierzu. Młodzież musiała sama uzyskać niezbędne informacje, aby w pełni zrealizować zadania. Drugi dzień był przeznaczony na zajęcia czysto integracyjne. Pierwszoklasiści byli uczestnikami kilkugodzinnej przygody survivalowej. W Ostrowcu Świętokrzyskim nauczycili się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, rozpalić ognisko czy prawidłowo posługiwać się kompasem. Frajdą było strzelanie z łuku oraz broni pneumatycznej. Wyjazd ten był niezwykle udany, młodzież przywiozła ze soba wiele wspomnień, nowych doświadczeń, a przede wszystkim nawiązały się nowe szkolne przyjaźnie. >>więcej

Piknik Oświaty

Nasza szkoła doskonale zaprezentowała się na pikiniku. Odbyły się m.in. warsztaty: plastyczne, taneczne, teatralne, kurs składania serwetek oraz pokaz pt."Tajemnicza fizyka". Publiczność mogła podziwiać wernisaż prac uczniów oraz spróbować przepysznych wypieków rodziców. Mamy TALENT! >>więcej

Wakacje ... i po wakacjach

Dnia 2 września 2013 r. spotkaliśmy się cali i zdrowi po wakacjach. Z radością powitaliśmy naszych wychowawców. Niektórzy uczniowie wydorośleli. Pierwsze klasy były lekko przestraszone, ale trzecioklasiści otoczyli je opieką. >>więcej