Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej Nr 3811 im. K. K. Baczyńskiego!!!


Zakończenie roku szkolnego

Kolejny rok szkolny za nami. Nagrody rozdane. Piosenki o wakacjach wyśpiewane. MOŻNA ŚMIAŁO WYRUSZYĆ NA ZASŁUŻONY LETNI WYPOCZYNEK. To był dobry rok dla naszego gimnazjum. Do zobaczenia we wrześniu. A trzecioklasistom życzymy wielu sukcesów w ich wymarzonych szkołach średnich! WSPANIALYCH WAKACJI DLA WSZYSTKICH!!!

galeria I     galeria II

Moralność Pani Dulskiej


Konkursy matematyczne

I etap Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego odbył się 26 października 2015r. Udział wzięło 39 uczniów. Do II etapu zakwalifikowało się dwoje uczniów:
Bartek Kowalski z 3B i Zofia Sasimowska z 2C, która została finalistką tego konkursu. >>więcej

Warsztaty

15 czerwca 2016 roku, uczniowie z klasy 2a i kilka osób z klas 3 pojechało na warsztaty plastyczne "Romantyzm" do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczniowie usłyszeli parę ciekawych zdań dotyczących sławnego twórcy, jego działalności oraz jak przedstawiali go inni artyści. W drugiej części spotkania uczniowie sami mogli spróbować namalować Fryderyka Chopina czy Adama Mickiewicza, była to interpretacja każdego z nich. Prace zadziwiły Tomasza Wiktora, laureata konkursu na portret Fryderyka Chopina, który czuwał nad pracą naszych uczniów. >>więcej

Dzielnicowy Konkursu Literacki

W dniu 10 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste podsumowanie X Edycji Dzielnicowego Konkursu Literackiego pt: „Żyj szczęśliwie dla ludzi wokół siebie”. Na akademię przybyli zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Dzielnicy Ursus p. Kazimierz Sternik i Przewodnicząca Komisji Oświaty p. Wanda Kopcińska oraz uczniowie i nauczyciele ze wszystkich gimnazjów Ursusa.
Najpierw odbyło się wręczenie nagród i dyplomów osobom, które zajęły I, II i III miejsce, osobno w kategorii proza i poezja, a także wyróżnienia. Następnie wszyscy mogli zobaczyć spektakl poetycko – muzyczny przygotowany przez uczniów klasy II b, pod kierunkiem p. Marty Wylot. Nawiązywał on do tematu tegorocznego konkursu. Jego celem było przede wszystkim pokazać, na czym polega prawdziwe szczęście, co jest ważne w życiu i czy można być szczęśliwym bez drugiego człowieka.
W trakcie spektaklu wiele osób bardzo się wzruszyło, wszyscy oglądali z olbrzymim zaciekawieniem i byli pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów. Na zakończenie nagrodzili występujących wielkimi brawami.
Całą uroczystość przygotowała p. Marta Wylot. >>więcej

GIODO

7 czerwca 2016 w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste seminarium podsumowujące kolejną edycję Ogólnopolskiego programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.
Nasza szkoła zdobyła drugą nagrodę na najciekawszą inicjatywę edukacyjną.Był to konkurs na komiks dotyczący ochrony danych osobowych. Komiksy naszych uczniów i przedstawienie okolicznościowe promujące pracę gimnazjalistów bardzo spodobały się gościom zebranym na uroczystości.
Nasza komiksomania to wielki sukces!
Nie wierzycie , przeczytajcie nasze komiksy sami!
>>dyplom      >>komiksy      >>galeria zdjęć      >>piosenka

Klasowe igrzyska sportowe

>>więcej

THE BIG CHALLENGE

We wtorek 07 czerwca uczniowie, którzy brali udział w konkursie The Big Challenge poznali swoje wyniki i otrzymali nagrody.
The Big Challenge jest międzynarodowym konkursem języka angielskiego, adresowanym do uczniów w wieku 12 – 16 lat. http://www.thebigchallenge.com/pl/konkurs-online/
Konkurs powstał we Francji w 1999 roku, z inicjatywy grupy nauczycieli. Jego głównym celem jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. The Big Challenge odbywa się raz w roku, w kwietniu lub maju, w kilku krajach w Europie. W 2015 roku, w konkursie wzięło udział ponad 560 000 uczniów z Francji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Szwecji i Polski, a w 2016 roku 606 000 uczniów. Dla uczniów to praktyczny sposób weryfikacji zmieniających się umiejętności językowych. Dzięki trzem rankingom (szkolnym, regionalnym i krajowym) uczniowie mogą porównywać swoje wyniki na różnych szczeblach konkursu. Otrzymany CERTYFIKAT jest oficjalnym dokumentem, który potwierdza poziom zaawansowania ucznia, zgodnie z międzynarodową klasyfikacją CEFR.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w tym konkursie po raz pierwszy.
Najwyższe wyniki uzyskali:
na poziomie klas pierwszych - Amelia Kujawowicz kl IC
na poziomie klas drugich – Aleksandra Boguszewska kl IID
na poziomie klas trzecich – Filip Lis kl IIIB.
Gratulujemy!
Szkolny koordynator konkursu - Halina Tykocińska

Dzielnicowy Konkurs Literacki

X edycja Dzielnicowego Konkursu Literackiego organizowanego przez nasze gimnazjum pod kierunkiem p. Marty Wylot została rozstrzygnięta. Jak co roku nasi uczniowie udowodnili, że są najlepsi i potrafią wspaniale pisać. W kategorii proza I miejsce zajęła Aleksandra Kowalewska z kl. II B, a w poezji I miejsce otrzymała Weronika Grzymkowska z kl. III B, zaś Oliwia Cędrowska z kl. II B wyróżnienie. Uczennice te przygotowały prace pod opieką p. Marty Wylot. 10 czerwca odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu, podczas którego zostaną wręczone nagrody.

Teatr ! Teatr

20 maja zobaczyliśmy spektakl „ Dajcie mi Tenora!”
Bestsellerową komedię „Lend Me a Tenor!” napisał uznany autor broadway’owskich hitów – Ken Ludwig. Nowojorska realizacja spektaklu nie schodziła z afisza przez 14 miesięcy, a komedię o kłopotliwym tenorze z sukcesem przeniosło na scenę już ponad 200 teatrów na całym świecie. Sztukę przetłumaczono na szesnaście języków i wystawiono w dwudziestu pięciu krajach Premierę Teatru Capitol reżyseruje mistrz komedii Marcin Sławiński, który do odegrania przezabawnych postaci zaprosił prawdziwy panteon gwiazd. My zobaczyliśmy Marka Kaliszuka, Elżbietę Romanowską , Martę Wierzbicką, Halinę Bednarz, Andżelikę Piechowiak, Andrzeja Blumenfelda, Jacka Lenartowicza i Łukasza Gosławskiego.

Kobiety w Powstaniu Warszawskim

19 maja 2016 roku odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego klasy IIID pod tytułem „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”.
Klasa nakręciła krótki film o uczestniczkach powstania, przygotowała wystawę o Powstaniu Warszawskim i zaprosiła grupę historyczną „Radosław”, która poprowadziła Żywą Lekcję Historii dla uczniów klas II i III.
Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem uczniów oraz grona pedagogicznego.>>galeria zdjęć       >>film

OŚMIU WSPANIAŁYCH

18 maja na scenie Teatru Polskiego odbyła się XXIII Stołeczna Gala Konkursu „ Ośmiu Wspaniałych ” organizowana przez Fundację „ Świat na Tak”. Wzięli w niej udział prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz, rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak , prezes Fundacji , zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i zastępca burmistrza Kazimierz Sternik i wielu innych gości. Uczennica naszego gimnazjum Laura Palka zdobyła zaszczytny tytuł laureata w kategorii nastolatków. Laurą opiekowała się p. Beata Wilanowska. Gratulujemy ! >>więcej

Festiwal matematyki

W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klasy 3B przedstawili „Festiwal matematyki”. Jego celem było zainteresowanie oglądających matematyką, pokazanie jej piękna oraz roli, jaką pełni we współczesnym świecie. Publiczna prezentacja odbywała się przez dwa dni: 11 maja dla rodziców, 12 maja przez prawie 5 godzin lekcyjnych dla uczniów. >>więcej

Lekcje katechezy

W ramach GIODO w klasach II na katechezach został poruszony i omówiony temat o prawie do informacji opartej na prawdzie, wolności i sprawiedliwości. O korzystaniu ze środków masowego przekazu, o prawdomówności i odpowiedzialności za słowo.

Dzielnicowy konkurs plastyczny


regulamin konkursu

Tydzień pod znakiem angielskiego

Właśnie minęła 400-setna rocznica urodzin najsłynniejszego brytyjskiego dramaturga Williama Szekspira, a królowa brytyjska Elżbieta II skończyła 90 lat. Co za tydzień !
Ostatni tydzień kwietnia jest również wyjątkowy dla uczniów naszego gimnazjum.
We wtorek 26 kwietnia 40 uczniów weźmie udział w międzynarodowym konkursie The Big Challenge.
W środę 27 kwietnia 5 naszych uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w I etapie X Olimpiady Języka Angielskiego (Aleksandra Boguszewska kl 2D, Marta Borowiecka kl 3B, Daniel Grzelak kl 3B, Filip Lis kl 3B oraz Mikołaj Słowikowski kl 3C) weźmie udział w warsztatach pt. „Monarchowie Zjednoczonego Królestwa” w Czytelni Naukowej Biblioteki Publicznej.
W piątek 29 kwietnia uczniowie starszych klas grup zaawansowanych z j. angielskiego obejrzą komedię kryminalną pt. „Police cops”. Przedstawienie w języku angielskim odbędzie się na scenie teatru WARSAWY. Spektakl wystawi This Theatre Company , zdobywca nagrody magazynu the Stage dla najlepszej grupy aktorskiej
Nad tygodniem angielskim czuwają nauczyciele języka angielskiego, koordynatorem akcji jest p. Halina Tykocińska.

Sukcesy uczniów klasy III c

27 kwietnia okazał się szczęśliwym dniem dla uczniów klasy III c. Przed południem Karolina Białecka i Mateusz Kośla odebrali wyróżnienie w konkursie objętym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy są wśród nas”, organizowanym przez SP 173 w Wesołej. Po południu Mateusz Kośla otrzymał kolejną nagrodę, tym razem za wiersz „Wiosenne śpiewy”, który zgłosił do Turnieju Jednego Wiersza – Wiosna 2016. Konkurs organizowany jest przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach konfrontacji artystycznych – wiosna 2016. Spośród prawie 70 uczestników – licealistów i gimnazjalistów, jury zakwalifikowało do ścisłego finału 18 młodych autorów, którzy zaprezentowali przed publicznością swoje utwory. Mateusz za swój wiersz otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy! >>więcej

Święto zdrowego żywienia

Z inicjatywy naszej młodzieży 25 kwietnia 2016r. odbyło się „wielkie święto zdrowego żywienia” zorganizowane w ramach IV edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Uczniowie, korzystając z przepisów zamieszczonych w książeczkach kucharskich otrzymanych od organizatorów programu gotowali różnego rodzaju zdrową żywność. Robili kanapki, sałatki np. Cezar, ogórki nadziewane delikatnym serkiem, owocowe desery na lekkim naturalnym jogurcie. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w projekt. Wymieniali się przygotowanymi potrawami, dyskutowali na temat wartości odżywczych swoich posiłków. Byli też tacy, którzy dokładnie wyliczali kaloryczność prezentowanych dań. Okazuje się, iż nasza młodzież ma bardzo dużą wiedzę na temat zdrowego żywienia i potrafi ją wykorzystać w praktyce. Na koniec została przeprowadzona ankieta, w której wszyscy jednomyślnie stwierdzili, iż takowe akcje są bardzo potrzebne, gdyż właściwe odżywianie jest podstawą zdrowego i długowiecznego życia.>>więcej

Rajd Szlakiem Naszej Historii

23 IV odbyła się kolejna edycja Rajdu „ Szlakiem Naszej Historii”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w imprezie, tworząc patrole. Opiekowali się sześcioma tablicami w Kościele Św. Józefa. Uczniowie mieli okazję poznać losy bohaterów historycznych oraz opowiedzieć kolegom z innych szkół o działalności Sybiraków, dowódcach Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Ursusa i o marszałku Józefie Piłsudskim. >>więcej

Witaj Majowa Jutrzenko!

Uczennica klasy IIc Alicja Tomaszewska zdobyła wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski „ Witaj Majowa Jutrzenko”
Dziękujemy za trzymanie kciuków! Gratulujemy ! Brawo! Brawo! Brawo!

The Big Challenge 2016

Test do konkursu The Big Challenge 2016
www.contest-test.thebigchallenge.com/bigchallenge/login/pl/test.
Your school’s Big Challenge Code is: 3145B .

Witaj Majowa Jutrzenko!

Uczennica klasy IIc Alicja Tomaszewska została finalistką XIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Patriotycznej dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski „ Witaj Majowa Jutrzenko”
Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Teatr Rampa

16 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli niezwykły spektakl "Rapsodia z Demonem". To niezwykłe widowisko stworzone do ponad dwudziestu przebojów legendarnej grupy Queen. Zainscenizowane z kluczową rolą światła i dźwięku, z muzyką graną na żywo przez najlepszych muzyków sesyjnych. Dynamiczna i perfekcyjna choreografia Santiago Bello znakomicie ożywiła zjawiskową scenografię. Wybitne interpretacje młodych wokalistów i nowe aranżacje Jana Stokłosy sprawiły , że wpadliśmy w zachwyt i zdumienie. Słynne przeboje brzmią równie porywająco, jak oryginały w wykonaniu Freddiego Mercurego, choć są zaśpiewane zupełnie inaczej. Rozmach i artystyczny poziom widowiska okazał się godny legendy, dzięki której powstał.

„Przyjaciel czy wróg?”

14 kwietnia odbyła się debata pt. „ Facebook – przyjaciel czy wróg” w ramach programu GIODO. Uczestniczyli w niej przedstawiciele klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Debata była prowadzona przez panią Elżbietę Gwóźdź – nauczycielkę języka niemieckiego i pana Adama Stanisławskiego – nauczyciela języka rosyjskiego i opiekuna SU.
Zastanawialiśmy się nad pozytywnymi i negatywnymi stronami mediów społecznościowych. Uczniowie poważnie podeszli do tematu. Bardzo czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Odpowiadali na zadawane im pytania. Przytaczali swoje doświadczenia związane z Facebookiem i Naszą Klasą. Większość uczniów uważała, że facebook jest zagrożeniem dla osób, które nie umieją z niego korzystać, np. umieszczają dwuznaczne zdjęcia, opisują prywatne przeżycia, wpisują swoje dane osobowe, informują gdzie i z kim obecnie przebywają, itp. Jeden z obecnych uczniów nie posiadał konta na żadnym portalu społecznościowym i wyszedł z założenia, że jest to mu do szczęścia niepotrzebne. Uczniowie przedstawili też zalety korzystania z facebooka, np. nowe znajomości, przynależność do grup ze wspólnymi zainteresowaniami.
Debata ta pokazuje, jak młodzież z naszego gimnazjum dojrzale podchodzi do tematu związanego z mediami społecznościowymi. Zauważają jakie zagrożenia mogą wynikać z nieumiejętnego korzystania z takich portali.

Spotkanie dla rodziców


Prezentacje dla klas szóstych

Prezentacje dla klas szóstych odbyły się w naszej szkole w dniach 12, 13 IV 2016. 12 IV odwiedziła nas SP4, a 13 IV dwie szkoły SP 14 i SP 11. Wieczorem 13 IV odbył się Dzień Otwarty dla rodziców. Szóstoklasiści zwiedzili gimnazjum i obejrzeli program artystyczny w barwny sposób prezentujący naszą szkołę. >>galeria zdjęć      
>>część I       >>część II        >>część III        >>część IV        >>część V

Wierszomania

11 kwietnia 2016r uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu GIODO mieli za zadanie na godzinie wychowawczej ułożyć wiersz (rymowankę) na temat bezpiecznego z Internetu.
Powstało wiele ciekawych tekstów, oto kilka z nich:
>>wiersze

Wyniki konkursów

8 kwietnia odbyło się podsumowanie Dzielnicowego Konkursu Fotograficznego „Nie bądź gapą, chroń swoje dane” i Dzielnicowego Konkursu Mistrz Czasowników Nieregularnych Irregular Verbs Champion.
Celem konkursu z języka angielskiego było zachęcenie uczniów do nauki gramatyki , mobilizowanie do systematycznej pracy i wyłonienie tych, którzy najlepiej znają formy czasowników nieregularnych. W konkursie obowiązywała znajomość 150 czasowników nieregularnych. Wzięły w nim udział cztery gimnazja: Gimnazjum nr 130, Gimnazjum nr 132 , Gimnazjum STO4 oraz Gimnazjum nr 131.
Oto wyniki konkursu :
I miejsce - Zuzanna Pliżga (uczennica kl. III - G 131)
II miejsce - Małgorzata Kozłowska (uczennica kl. III -G 132)
III miejsce -Olga Szewczenko (uczennica kl. III - G 130)
Jury konkursu przyznało również 2 wyróżnienia :
Dominik Mierzejewski ( uczeń kl. III - G 131) oraz Julia Olesiejuk( uczennica kl. III -G 131)
Konkurs zorganizowała p. Halina Tykocińska.
Celem konkursu fotograficznego było popularyzowanie wiedzy na temat ochrony danych osobowych, uwrażliwianie uczniów na zagrożenia płynące z udostępniania danych oraz doskonalenie umiejętności fotograficznych.
W konkursie nagrodzone zostały prace naszych uczniów:
Martyna Wild – II miejsce, Jakub Dąbrowski – III miejsce oraz Aleksandra Ziarek – wyróżnienie.
Konkurs zorganizowała p. Katarzyna Skowron .
Gratulujemy!!!!>więcej

Dzień chorych

Pomagaliśmy starszym i chorym podczas Dnia Chorych. >>galeria zdjęć

Debata

06 kwietnia odbyła się debata pt. „Moje dane w Internecie” w ramach programu GIODO. Uczestniczyli w niej uczniowie klas trzecich, którzy pod kierunkiem nauczycieli historii zastanowili się nad koniecznością i celowością ochrony prywatności i danych osobowych w Internecie.
Z wypowiedzi uczniów wynika, że niezależnie od tego, z jakich internetowych usług czy aplikacji korzystają chętnie udostępniają na te potrzeby swoje dane: imiona, nazwiska, adresy e-mail, zdjęcia, filmy. Rodzi to poważne zagrożenia bezpieczeństwa osobistego.
Debata ukazała uczniom zagrożenia z tego wynikające dla nich i ich bliskich. To ważne, aby wśród młodzieży kształtować świadome i odpowiedzialne potrzeby w obszarze prywatności i danych osobowych.

X edycja konkursu literackiego


regulamin konkursu

Zajęcia profilaktyczne

W dniach 4.05 i 5.05 odbyły się warsztaty profilaktyczne „Zrozumieć Jacka”. W zajęciach tych uczestniczyli uczniowie klas drugich. Warsztaty dotyczyły profilaktyki uzależnień, zwłaszcza profilaktyki alkoholowej oraz przeciwdziałaniu odrzuceniu i stygmatyzjacji uczniów pochodzących z rodzin alkoholowych. Ponadto zajęcia miały na celu przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, a także rozwijały umiejętności asertywne oraz przeciwstawiania się presji grupy. Uczniowie bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach.

Po Zdro

W naszym gimnazjum od 5.04.2016r. rozpoczynamy realizację bezpłatnego programu Fundacji Medicover „Po Zdro” dla uczniów klas pierwszych.
Program PoZdro jest odpowiedzią na ogłoszoną przez WHO epidemię otyłości, rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę typu 2 oraz inne choroby cywilizacyjne.
Podczas pierwszego etapu uczniowie, których rodzice wyrazili na to zgodę, zostaną przebadani przez wykwalifikowaną pielęgniarkę programu PoZdro! W trakcie badania dokonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena ostrości widzenia, ocena masy i składu ciała, ocena postawy ciała, ocena sprawności krążeniowo-oddechowej. Wyniki poszczególnych badań przekazywane będą rodzicom lub opiekunom ucznia. Rodziny uczniów, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 i inne choroby cywilizacyjne, zapraszani są do następnego etapu programu PoZrdo!, jakim jest dwuletnia, bezpłatna Zintegrowana Opieka Indywidualna. Opieka ta zapewnia porady specjalistów – lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej, a także ciekawe warsztaty edukacyjne, które wskażą sposoby na to, jak codziennie tryskać energią, dobrym humorem i poprawić swoją koncentrację. Uczestnicy programu wraz ze swoimi rodzinami biorą też udział w różnych zajęciach: rajdy rowerowe, wycieczki z kijkami nordic walking, zajęcia na basenie oraz lodowisku...i wiele, wiele innych ciekawych aktywności - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Filharmonia Narodowa

03.04.2016 nasi uczniowie wzięli udział w koncercie oratoryjnym w Filharmonii Narodowej w 11 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.W pierwszej części koncertu wysłuchali poezji Karola Wojtyły i Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Anny Dymnej, Teresy Budzisz – Krzyżanowskiej i Wiesława Komasy. Młodzież wysłuchała też Preludium d- moll op.1 i Mazurka op.50 Karola Szymanowskiego oraz Preludium Des- dur op.28 , Nokturn Es –dur op.55, Poloneza cis-moll op.26 Fryderyka Chopina W drugiej części Orkiestra i Chór FN wykonali „Requiem” d-moll KV626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Matematyczny Maraton Egzaminacyjny

W sobotę 2.04.2016r. odbędzie się Matematyczny Maraton Egzaminacyjny, podczas którego będą rozwiązywane zadania powtarzające najważniejsze zagadnienia z matematyki występujące na egzaminie gimnazjalnym. >>więcej informacji

Warszawska Syrenka

1 kwietnia odbył się dzielnicowy etap konkursu Warszawska Syrenka . Uczennica klasy IIc Alicja Tomaszewska zajęła III miejsce, wykonując znakomicie frg ” Pana Wołodyjowskiego' Henryka Sienkiewicza, a Kinga Mrozowska otrzymała wyróżnienie za frg ” Pana Tadeusza ” Adama Mickiewicza. Gratulujemy!

Robotyka

31 marca po raz kolejny uczestniczyliśmy w Warsztatach „Akademi Wynalazców im. Roberta Boscha”, organizowanych we współpracy z firmą Bosch i Kołem Naukowym Automatyki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej. Przeprowadzone zostały one w wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.
Celem zajęć było poznanie zasady działania mobilnego robota. Dowiedzieliśmy się m.in., że program sterujący robotem ma ponad 600 linijek kodu , jego głównym czujnikiem jest żyroskop. Tego typu roboty mogą zastąpić w przyszłości np. Kartografów. Potem poznaliśmy robota typu delta, którego głównie używa się do przenoszenia rzeczy z jednego miejsca na inne. Mieliśmy również możliwość sterowania tym robotem za pomocą tabletu. Podczas zajęć poznaliśmy też inne wynalazki techniki, które zastępują pracę ludzi, m.in robota, który służy m.in. do sortownia paczek w poczcie polskiej, czy takiego , który przenosi obiekty z jednego miejsca na drugie. Zajęcia te były niezwykle ciekawe, z przyjemnością wzięliśmy w nich udział. >>więcej

Konkurs recytatorski

23 marca odbył się szkolny etap XIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej „ Witaj Majowa Jutrzenko” dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski. Jury w składzie p. Beata Deluga i p. Adam Stanisławski do następnego etapu zakwalifikowało : Alicję Tomaszewską z klasy IIc, Alicję Pulikowską z klasy IIc i Mateusza Koślę z klasy IIIc. Gratulujemy!

Bezpieczny Internet

22 marca uczniowie naszego gimnazjum gościli w w Szkole Podstawowej nr 14 w ramach Projektu Giodo. Klasa IB zaprezentowała klasom piątym przedstawienie pt. „Bezpieczny Internet”. Celem spektaklu było uzmysłowienie naszym młodszym kolegom, zagrożeń jakie czyhają na nich w Internecie. Nasi widzowie obejrzeli spektakl w skupieniu. Przyjęli nas z dużą życzliwością i zainteresowaniem. Dziękujemy SP za miłe przyjęcie. >>galeria zdjęć          >>piosenka

Świat się kręci

18 marca uczniowie naszego gimnazjum byli gośćmi programu , prowadzonego przez Agatę Młynarską „ Świat się kręci' . Program ten podejmował wiele ważnych społecznie spraw, m.in. mówił o oficerach BOR, o problemach Polaków ze słuchem. Nas jednak najbardziej interesował temat trzeci, ponieważ to my byliśmy uczestnikami małego eksperymentu. Mianowicie, przed wejściem do studia poproszono nas o oddanie telefonów komórkowych, aby sprawdzić jak dlugo możemy bez nich wytrzymać. Nie było łatwo! Temat trzeci dotyczył zakazu używania telefonów komórkowych w szkole! Zapytano o to nauczycieli,psychologów i rodziców. Wynik sondy nie uczieszył nas , ponieważ 80% społeczeństwa uważa , że nie powinno się używać telefonów w szkole. My też mogliśmy w tym programie wypowiedzieć swoje zdanie. Weronika, Natalia, Jakub i Piotrek odpowiadali na pytania Agaty Młynarskiej. Każdy z nich wypowiedział swoje zdanie. Piotrek i Weronika uważają , że nie powinno być zakazu używania telefonów w szkole, Jakub stwierdził, że każdy przepis da się obejść, natmiast Natalka nie widzi w zakazie żadnego problemu. Swoje zdanie na ten temat wypowiedziała również p. Beata Deluga.
Specjalnym gościem programu był aktor Jacek Lenartowicz. Spotkanie to świetnie wpisało się w realizowany w naszej szkole projekt GIODO. >>więcej

QR-kody


Konkurs

17 marca 2016 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. Przystąpiło do niego 66 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał układankę „Pentomino”. Na wyniki musimy jeszcze poczekać, ale mamy nadzieję, że jak zwykle nasi uczniowie zdobędą nagrody lub wyróżnienia.

GIODO KOMIKSOWO

W ubiegłym tygodniu ( 14.03- 18.03) uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu GIODO wykonali komiksy. Całą akcję nazwaliśmy komiksomania. Za pomocą rysunków, gimnazjaliści mieli za zadanie opisać zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Druga część projektu odbędzie się w kwietniu. Zapraszamy do zabawy :) >>więcej

Mistrzowie Ortografii

12 marca uczniowie klasy IIIc Agnieszka Rogowska i Marcin Rzeźnicki wzięli udział w finale XVI edycji konkursu „ Ortografia na medal”. Oboje zostali finalistami, uzyskując cenne punkty do licealnej rekrutacji. Gratulujemy!

Teatr Dramatyczny

W sobotę 12 marca byliśmy w Teatrze Dramatycznym ( Scena Teatr na Woli) na komedii muzycznej Exterminator.
Czterech przyjaciół gra w zespole deathmetalowym „Exterminator”. Marzą o karierze muzycznej i piszczących fankach, a kończy się na próbach w garażu. Pewnego dnia pojawia się propozycja od miejscowego urzędnika i szansa na występy przed szerszą publicznością. Gdzie jest granica kompromisu? Co znaczy „upadek” dla kapeli z zasadami? W co gra urzędnik i jaki związek ma z tym Koło Gospodyń Wiejskich?
Na wszystkie te pytania odpowiedzieli nam twórcy tego niesamowitego spektaklu. Zachwyciła nas muzyka na żywo, która była ilustracją do popularnych piosenek zaśpiewanych często w nietypowych aranżacjach. Mieliśmy też okazję podziwiać bardzo swobodną grę aktorow, w tym ulubieńca naszych uczniów Pawła Domagałę. >>więcej

Dancing with the stars

11 marca nasi gimnazjaliści wzięli udział w nagraniach openingu czwartego i piątego odcinka Tańca z Gwiazdami. Mieliśmy okazję poznać gwiazdy i tancerzy kolejnej edycji programu. Zabawa była wyśmienita, a jedna z naszych koleżanek bez wątpienia zapamięta ten dzień na długo

Turniej koszykówki

W dniach 07.03 oraz 11.03 odbędzie się „I Szkolny Turniej Koszykówki”. Drużyny mogą być międzyklasowe, ale wśród 4 członków zespołu, muszą być minimum dwie dziewczyny. Zgłoszenia trwają do 29.02. Więcej informacji u przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego- Weroniki Matyki.

Nie (w) realu

10.03.2016r., w ramach projektu GIODO „Twoje dane – twoja sprawa”, nauczyciele naszej szkoły: p. Katarzyna Skowron ( nauczyciel informatyki) oraz p. Alicja Paziewska( pedagog szkolny) , uczestniczyli w przedpremierowym pokazie filmu "W (NIE) REALU". Film ten porusza tematykę niebezpieczeństw na jakie mogą narażać się nastolatkowie w niczym niekontrolowanej sieci. Na co my dorośli powinniśmy zwracać im uwagę aby nie wpadli w pułapkę udostępniając informacje o sobie i swoich rodzinach. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja ze specjalistami: Tomaszem Harasimowiczem – terapeutą, kierownikiem poradni MONAR w Warszawie oraz Szymonem Wójcikiem – koordynatorem projektu Saferinternet.pl, członkiem zespołu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje. Dyskusja traktowała o wpływie internetu na dzieci i młodzież.

Najlepsi historycy w dzielnicy Ursus

W dniu 10.03 2016 odbyła się VI Dzielnicowa Olimpiada Historyczna. Tematem konkursu była „1050 rocznica chrztu Polski i początki państwa polskiego do 1138 r.”. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy:
II miejsce – Adam Kaczkowski kl. IIIb orz Alicja Pulikowska kl.IIc
III miejsce – Mateusz Onyszczuk kl. IId
Wyróżnienia: Agnieszka Rogowska IIIc oraz Oliwia Lesińska Id
Gratulujemy dużej wiedzy historycznej.

Żyj smacznie i zdrowo

Na dzisiejszej lekcji techniki uczniowie dowiedzieli się jak ważnym elementem każdego produktu jest etykieta. Młodzież , pracując w grupach ustaliła , jaka powinna być prawidłowa definicja etykiety, jak ją należy czytać i co musi się na niej znajdować. Lekcja ta okaże się bardzo pomocna przy najbliższych zakupach , pozwoli bowiem na przemyślane, rozsądne decyzje. >>więcej

Zajęcia z AED

Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie.
Resuscytacja krążeniowo- oddechowa w połączeniu z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) pozwala zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie nawet do 75%!
To wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę udzielania pierwszej pomocy podczas zatrzymania oddechu i krążenia.
Tej właśnie tej cennej umiejętności, obsługi AED, uczyli się trzecioklasiści Naszego Gimnazjum pod czujnym okiem instruktorów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ursusa. Zajęcia przeprowadzili Pan Grzegorz Jasiek i Pani Aleksandra Zaranek, którzy uświadomili uczniom jak to proste w obsłudze urządzenie może pomóc uratować czyjeś życie! >>galeria

Doradztwo zawodowe

Nauczyciel naszego gimnazjum – p. Monika Polesiak – doradca zawodowy, wzięła udział w I Konkursie dla Gimnazjów organizowanym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego. Konkurs dotyczył realizacji działań edukacyjno – zawodowych w ramach Warszawskiego Systemu Doradztwa Zawodowego. Ideą konkursu było wypromowanie gimnazjów, które szczególnie wyróżniają się w zakresie realizacji zadań doradczych i w sposób innowacyjny oraz kompleksowy realizują doradztwo zawodowe wśród młodzieży.
Pani Monika Polesiak przygotowała prezentację multimedialną i zaprezentowała ją przed komisją. Zdobyła nagrodę II stopnia.

>>prezentacja           >>dyplom

Akademia wynalazców

4.03. 2016 odbyły się kolejne zajęcia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Młodzież pracowała w grupach. Zadaniem uczniów była budowa mostu z prętów, patyczków i nakrętek . Na wykonanie zadanie przeznaczono 60 minut. Nasi gimnazjaliści starali się wykonać bardzo trwałą konstrukcję mostu. Udało im się to w 100% , ponieważ zostali laureatami konkursu zorganizowanego przez prowadzących na najtrwalszą konstrukcję. Warsztaty na Politechnice organizowane są przy współpracy firmy Bosch w ramach projektu edukacyjnego Akademia Wynalazców. >>galeria zdjęć

Pangea

3 marca 2016 r. został przeprowadzony szkolny etap ogólnopolskiego konkursu „Pangea”, do którego przystąpiło 132 uczniów (w tym wszystkie klasy matematyczne). Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula. Głównym założeniem konkursu jest propagowanie matematyki wśród młodzieży Na początku kwietnia dowiemy się, kto weźmie udział w etapie finałowym 29 kwietnia. Na pewno, jak co roku, kilku uczniów będzie nas tam reprezentować.

Akademia wynalazców

Uczniowie klas 3 ponownie uczestniczyli w warsztatach w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Tym razem atrakcją w uzupełnieniu zajęć szkolnych z chemii były zajęcia w laboratorium chemicznym Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Tematem przewodnim była chemia organiczna. Ćwiczenia prowadzone były przez studentów i młodych inżynierów koła naukowego tego wydziału. Uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe grupy. Gimnazjaliści przystąpili do pracy laboratoryjnej, przechodząc przez kolejne stanowiska sporządzali raporty z przeprowadzonych ćwiczeń. Na zakończenie zajęć organizatorzy przeprowadzili krótki konkurs, w którym na jedno z 3 pytań najszybciej odpowiedziała nasza uczennica. Gratulacje. >>galeria

Irregular Verbs Champion

We wtorek, 1 marca w naszym gimnazjum odbędzie się finał Dzielnicowego Konkursu Mistrz Czasowników Nieregularnych Irregular Verbs Champion. Do konkursu przystąpiły trzy gimnazja: Gimnazjum nr 130, Gimnazjum nr 132 oraz Gimnazjum STO4.
Naszą szkołę reprezentować będą: Julia Olesiejuk kl 3D, Zuzanna Pliżga kl 3D i Dominik Mierzejewski kl 3A. Konkurs został zorganizowany po raz drugi, ale w tym roku szkolnym ma zasiąg dzielnicowy. Uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w etapie szkolnym i uzyskali wynik powyżej 90% poprawnych odpowiedzi zostali nagrodzeni cząstkową oceną celującą z języka angielskiego.
                                                                                   regulamin konkursu

Dzień Bezpiecznego Internetu

29 lutego odbyła się uroczysta premiera przedstawienia klasy Ib pod tytułem "Bezpieczny Internet". Spektakl prezentowany był w ramach projektu GIODO z okazji Światowego Dnia Bezpiecznego Intenetu. >>więcej

„Wybierz życie – pierwszy krok”

Od 26.02.2016 r., dziewczęta z klas trzecich uczestniczą w zajęciach organizowanych przy współpracy z Poradnią K , w ramach wychowania do życia w rodzinie oraz programu „Wybierz życie – pierwszy krok”. Podczas zajęć uczennice otrzymują od położnej niezbędną wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizmu kobiety, co jest normą a co powinno skłonić do kontroli u specjalisty. Spotkania te to nauka samobadania i rozpoznawania różnych symptomów świadczących o możliwości wystąpienia choroby. . Dziewczęta uczą się także jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa, kiedy się do niego zgłosić. W czasie zajęć uczennice mogą sprawdzić też jak wygląda gabinet ginekologiczny oraz wszelkie urządzenia i narzędzia służące do badania. Zajęcia cieszą się powodzeniem. Dzięki nim pierwsza wizyta u lekarza ginekologa nie wydaje się tak straszna.

Żyj smacznie i zdrowo

Nasze gimnazjum otrzymało zaszczytny tytuł Ambasadora Zdrowego Żywienia nadawanego w ramach programu edukacyjnego „ Żyj smacznie i zdrowo”.
Tytuł ten otrzymują szkoły promujące wśród młodzieży zdrowy styl życia i angażujące się w edukację żywieniową młodych ludzi.

Informacja

Uczennica naszego gimnazjum Weronika Matyka została przewodniczącą Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursus. Jesteśmy dumni. Gratulujemy!!!

Akademia wynalazców

24 lutego nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach chemicznych organizowanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i firmę Bosch.
Przez 1,5 godziny zmagali się z doświadczeniami chemicznymi z działu „utlenianie i reedukacja ”. Mieli do dyspozycji fachowy sprzęt i najróżniejsze odczynniki. Po zakończeniu zmagań „z chemią”, każdy z młodych chemików dostał certyfikat poświadczający udział w zajęciach. Uczniami opiekowała się p. Katarzyna Skowron. >>galeria zdjęć >>reakcja manganianu (VII) potasu z perhydrolem

Rebusomania

Od dnia 18.01.2016 r. trwa w szkole akcja REBUSOMANIA organizowana przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu GIODO. Co tydzień uczniowie mogą rozszyfrować rebus związany z bezpieczeństwem w Internecie. Poszerzają w ten sposób swoją wiedzę, poprzez formę zabawy. Oto przykładowe rebusy:

rebus 1      rebus 2      rebus 3      rebus 4      rebus 5

Szekspir, jakiego nie znacie!

18 lutego uczniowie klasy Ic, klas II i III naszego gimnazjum uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt „ Szekspir, jakiego nie znacie”. Celem spektaklu było pokazanie w ciągu kilkudziesięciu minut dzieł Szekspira... oczywiście jest to niemożliwe, ale jak się okazało pół żartem, pół serio można pobawić się twórczością geniusza. Romeo i Julia została pokazana jako romans gangsterski, historia Otella została przedstawiona w rytmie rapu, a wszystkie komedie były niecodziennym scenariuszem programu telewizyjnego. Hamlet pokazany został za pomocą wybranych cytatów, a Makbet opowiedziany jak legenda spod Giewontu.
Sztuka nie mniej jednak nie odnosiła się z ironią do samej twórczości Szekspira ale do schematów kultury masowej, które korzystają z tej twórczości.
Nasi uczniowie przyjęli spektakl z sympatią, żywiołem była dla nich zabawa, która nie przekroczyła granic dobrego smaku.
Klasy teatralne po przedstawieniu spotkały się z aktorami, miały okazję porozmawiać o spektaklu, o trudnej pracy aktora i spełnianiu marzeń. >>więcej

Media o nas


Jak wyglądałaby „Opowieść wigilijna”, gdyby Karol Dickens napisał ją w dzisiejszych czasach? Kim byliby bohaterowie? Swój pomysł ujawnili ostatnio w ramach projektu edukacyjnego uczniowie Gimnazjum Nr 131. Wystawili spektakl „Wigilia.pl”.>>więcej

Bal integracyjny

Nasi uczniowie jako wolontariusze bawili się wspólnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną na balu integracyjnym zorganizowanym przez fundację „ Świat na tak” >>więcej

"Wybierz życie - pierwszy krok"

Nasza szkoła przystąpiła do projektu: "Wybierz życie - pierwszy krok".Celem projektu jest:

  • Podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich rodziców i opiekunów.
  • Kształtowanie świadomości zdrowotnej młodzieży w zakresie roli profilaktyki wtórnej i pierwotnej raka szyjki macicy.
  • Motywowanie młodzieży do podjęcia roli liderów edukacji zdrowotnej w ich środowisku oraz wpływanie na zachowania zdrowotne rodziców i opiekunów, a zwłaszcza wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi (na przykład badaniami cytologicznymi).

szkolny koordynator projektu: p. Katarzyna Skowron
strona projektu: www.fzk.org.pl/

Dyskoteka

Dnia 28.01.2016 r. odbyła się dyskoteka walentynkowa. Uczniowie przez cały wieczór świetnie się bawili. Nie zabrakło dekoracji walentynkowych, konkursów oraz króla i królowej dyskoteki. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali rodzice i nauczyciele, którym chcielibyśmy bardzo podziękować.
                                                                                Samorząd Uczniowski

Podsumowań czas

28 stycznia w Szkole Podstawowej nr 11 podsumowano dwa Dzielnicowe Konkursy: Krasomówczy „ Fantastyka - Gdzie wyobraźnia splata się z nauką ” i Plastyczny „ Juliusz Verne Ojciec Fantastyki Naukowej ”. Uczniowie naszego gimnazjum odnieśli bardzo duży sukces.
Wyniki konkursu krasomówczego :
I msc – Alicja Pulikowska klasa IIc oraz Alicja Tomaszewska klasa IIc
II msc - Amelia Kujawowicz klasa Ic
III msc - Weronika Matyka klasa IIIc
Wyniki konkursu plastycznego:
I msc - Franciszek Walo klasa IIIf, Rita Nowacka klasa IIIb oraz Maja Walentynowicz klasa Ib
II msc – Joanna Czaplicka klasa Ib, Patrycja Dąbrowska klasa IIIf, Anna Baliszewska klasa IIIe oraz Zuzanna Pliżga klasa IIId,
III msc - Natalia Zawadzka klasa IIc oraz Alina Poszepczyńska klasa IIc
Wyróżnienia : Natasza Miśkiewicz klasa IIIe, Alicja Pulikowska klasa IIc oraz Dawid Kilon klasa Ia
Uczniów do konkursów przygotowały p: Beata Deluga i p. Bożena Kuśmierek. Gratulacje!>więcej

Wigilia.pl

27 stycznia w naszym gimnazjum miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie klasy III c pokazali efekty swojej pracy, przygotowanej w ramach projektu edukacyjnego. Zaproszeni goście i rodzice obejrzeli spektakl teatralny pt : „ Wigilia.pl”. Jest to spektakl w całości przygotowany przez uczniów tej klasy i ich opiekunów (p. Bożeny Kuśmierek wychowawczyni klasy IIIc , odpowiedzialnej za muzykę i choreografię oraz p. Beaty Delugi autora scenariusza i reżysera przedstawienia). Mówi on o najpiękniejszym święcie o Bożym Narodzeniu. I choć święta już minęły to atmosfera świąteczna bez wątpienia udzieliła się wszystkim zebranym . Inspiracją do powstania tego spektaklu był tekst Karola Dickensa pt: „ Opowieść wigilijna ”. Młodzież nie mniej jednak chciała ten tekst uwspółcześnić , pokazać czasy, w których im przyszło żyć, czasy które znają z własnego doświadczenia, z doświadczenia zapracowanych rodziców- pracowników korporacji, bądź biznesmenów. Tekst scenariusza mówił o niezwykle ważnych wartościach: o rodzinie, jako najcenniejszym z darów , które mamy , o poszanowaniu pracy drugiego człowieka, o szacunku dla innych, o poszanowaniu godności drugiego człowieka i w końcu o wielkiej przemianie zatwardziałego bezdusznego szefa. Zgodnie z zasadą metody projektu , uczniowie pracowali w zespołach. Każdy z zespołów miał do wykonania konkretnie przydzielone zadania. Młodzież z klasy IIIc wykazała się dużą kreatywnością, samodzielnością i odpowiedzialnością . Stąd efekt ich pracy zachwycił wszystkich zebranych, a także uczniów gimnazjum , którzy przedstawienie obejrzeli następnego dnia. Słowa wdzięczności i uznania skierowała do uczniów bardzo zadowolona z wyników ich pracy p. Dyrektor Elżbieta Karwicka – Gorzkowska, Burmistrzowie Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Paweł Dilis. >>więcej          >>film

Kiermasz ciast

Nasi wolontariusze przygotowali kiermasz ciast dla rodziców >>więcej

Muzeum Niepodległości

Dnia 26 stycznia klasa IIC z p.H.Wnęk i p.A.Stanisławskim gościli w Muzeum Niepodległości z okazji 95 rocznicy urodzin patrona szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wysłuchali koncertu poetycko-muzycznego i wykładu o życiu i twórczości poety.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na spektakl „ Wigilia.pl”, który odbędzie się 27 stycznia o godz, 17.30 na sali gimnastycznej naszego gimnazjum. Wystąpią uczniowie klasy IIIc i Cantemus. Spektakl przygotowany pod kierunkiem p . Bożeny Kuśmierek i p. Beaty Delugi.

Warszawa Wczoraj i Dziś

15 stycznia odbył się konkurs recytatorski „ Warszawa Wczoraj i Dziś ” dla warszawskich szkół gimnazjalnych. Zadaniem uczniów było przygotowanie jednego utworu tematycznie związanego z Warszawą. Uczennica naszego gimnazjum Izabella Adamiak z klasy Ic zajęła I miejsce. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Beata Deluga. Gratulacje!

Debata

11.01.2016 r. podczas godziny wychowawczej, odbyła się debata na temat monitoringu szkolnego. Wydarzenie to było skierowane do wszystkich uczniów szkoły, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu GIODO.
Uczniowie od początku ochoczo włączyli się do dyskusji. Ilość głosów za i przeciw była bardzo wyrównana. Oto niektóre z argumentów przedstawione przez uczniów:
ZA
- pomaga w rozwiązywaniu konfliktów
- jest to dla naszego bezpieczeństwa
- po zejściu nauczyciela z dyżuru, nie ma nikogo dorosłego na korytarzu
KOMENTARZ - powinno być więcej kamer
PRZECIW
- nikt nie sprawdza kamer
- przeznaczenie zbyt dużej kwoty pieniędzy na coś zbędnego
- jest to nałożenie na nas kontroli
WNIOSEK - Nie ma osoby, której monitoring bardzo przeszkadza, ponieważ nie narusza naszej prywatności.

Ortografia na medal

9 stycznia 2016 r. odbyły się dzielnicowe eliminacje Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”. Uczniowie naszego gimnazjum Marcin Rzeźnicki i Agnieszka Rogowska ( z klasy IIIc) zajęli odpowiednio I i II msc i będą reprezentować naszą dzielnicę w finale warszawskim. Uczniów do konkursu przygotowała p. Beata Deluga. Serdecznie dziękujemy za pomoc p. Małgorzacie Obarze.

StronoMania

Klasy drugie na lekcjach informatyki wykonały strony dotyczące kradzieży tożsamości, ochrony danych osobowych, ochrony wizerunku w sieci oraz zagrożeń w Interneci. Zapraszamy na strony wykonane przez naszych gimnazjalistów. Warto poszerzać wiedzę na temat danych osobowych.
>>zagrożenia w Internecie         >>jak bezpiecznie poruszać się w sieci
>>ochrona wizerunku w sieci             >>ochrona danych osobowych

Teatr! Teatr! Teatr!

9 stycznia, jak każdego miesiąca uczniowie naszego gimnazjum udali się do Teatru Capitol na spektakl Przekręt ( nie )doskonały.

Sztuka ta to esencja brytyjskiego humoru! Inteligentna, pełna wdzięku, świetnie skonstruowana komedia obyczajowa, która od premiery w Theatre Royal Windsor w 1984 roku praktycznie nie schodzi z afisza. Przetłumaczona na 15 języków i grana na całym świecie z roku na rok zyskuje na aktualności i popularności. Trudno bowiem o bardziej bieżący i wiecznie żywy temat niż PODATKI! Rozliczenia podatkowe spędzają bowiem sen z powiek nawet najbardziej praworządnemu obywatelowi, a hasło "Urząd Skarbowy" powoduje zimne dreszcze! W komediowych rolach mieliśmy okazję podziwiać : Łukasza Nowickiego, Katarzynę Kwiatkowską, Maję Bohosiewicz, Jacka Kopczyńskiego, Dorotę Nowakowską i Bogdana Kalusa. Było dużo śmiechu. Polecamy!

BAKCYL

Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży”.
W ramach projektu przez ekspertów bankowych przeprowadzone zostaną po trzy lekcje:
1. Mądre inwestowanie
2. Finanse na całe życie
3. Pożyczaj z głową
Program jest zgodny z podstawą programową WOS-u i pozwoli na podniesienie poziomu wiedzy finansowej uczniów.

Dzielnicowy Konkurs Fotograficzny

regulamin konkursu

Media o nas

- O wolności i jej potrzebie trzeba mówić i pamiętać ciągle, bo jak powiedział Jan Paweł II , „wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać” – takie przesłanie zostało zaprezentowane przez utalentowanych uczniów Gimnazjum nr 131 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego >>czytaj więcej

Wesołych Świąt

Aniołowie, aniołowie biali,
O! poświećcie blaskiem skrzydeł swoich,
by do Pana trafił ten zgubiony
i ten, co się oczu podnieść boi,
i ten, który bez nadziei czeka,
i ten rycerz w rozszarpanej zbroi
by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka,
aniołowie, aniołowie biali”
                                                       K. K. Baczyński


Zbliża się magiczny okres świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła świąt. Światła, pokoju i nadziei na lepsze dni, a w Nowym 2016 Roku szczęścia i sukcesów.
                             Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Gimnazjum nr 131.

Jasełka

22.XII.2015r. klasa 2b zaprezentowała uczniom naszej szkoły swój projekt edukacyjny. Były to jasełka bożonarodzeniowe. Uczniowie przez dwa miesiące przygotowywali się do tego wydarzenia. Oprócz opanowania tekstu trzeba było przygotować dekoracje, stroje, rekwizyty, efekty dźwiękowe i podkład muzyczny. >>galeria zdjęć

Muzeum Powstania Warszawskiego

21 grudnia uczniowie klasy IIId odbyli niezwykle ciekawą wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poznali historię tego niezwykle istotnego dla historii naszego narodu wydarzenia. Zapoznali się z przeszłością niemal jej dotykając, ponieważ muzeum to pozwala na zupełnie niestereotypowe spotkanie z dziejami. Wiedzę tak zdobytą wykorzystają przy realizacji projektu edukacyjnego. >>galeria zdjęć

Warsztaty prawne

Nasza szkoła przystąpiła do projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, pt. „EDUKACJA SZKOLNA PRZECIWKO WYKLUCZENIU PRAWNEMU”. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat wymiaru sprawiedliwości oraz wykształcenie odpowiednich postaw wobec prawa. Projekt realizowany jest w ramach polityki edukacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Warsztaty edukacyjne prowadzić będą specjaliści z dziedziny prawa.>>podziękowania

Świąteczne słodkości

Uczniowie klas III na lekcjach technicznych mieli zajęcia w ramach modułu żywieniowego. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia piekli i dekorowali świąteczne babeczki i pierniki. Magia świąt zagościła w naszym gimnazjum w zapachach i pięknych piernikowych dekoracjach. >>więcej

Zemsta

16 grudnia uczniowie klasy IIc wykorzystując humor Aleksandra Fredry i treść „ Zemsty”pokazali krótkie dramki. Scenki umieszczone zostały we współczesności, a dokładniej w telewizyjnych show. Pomysłowość uczniów, sposób wykorzystania Fredrowskich postaci, sytuacji, tematyki zasługuje na wyróżnienie. Gimnazjaliści wykazali się nie tylko znajomością lektury, ale przede wszystkim niesamowitą kreatywnością. >>więcej

Must be the music

14 grudnia uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w nagraniu kolejnej edycji muzycznego talent show „ Must be the music”. Mieliśmy okazję podziwiać wybuchową mieszankę muzyczną , w której folk, mieszał się z popem i hard rokiem, znalazl się również rap i disco polo. Wykonawców ocenaiało profesjonalne jury: Kora, Elżbieta Zapendowska, Adam Sztaba i Tymon Tymański. Nie zabraklo również i naszych zachwytów, braw, pisków. Przekazliśmy wykonawcom mnóstwo pozytywnej energii. Wieczór poniedzialkowy upłynął nam pod hasłem dobrej zabawy.

Światowy Dzień Praw Człowieka

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.”
                                            (Powszechna Deklaracja Praw Człowieka)

Światowe święto praw człowieka obchodzone jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

To doskonała okazja, by przypomnieć uczniom w przystępny sposób, jak ważna jest ochrona wizerunku, ochrona danych osobowych, prawo do prywatności, prawo do wiedzy co dzieje się z naszymi danymi.

Uczniowie z klasy III C wykonali gazetkę ścienną informującą o podstawowych prawach człowieka. Ogłoszony również został konkurs na plakat o prawach człowieka. Najciekawsze prace zamieszczone zostały w holu szkolnym. >>więcej

Zaproszenie

Uczymy się dobrze odżywiać

W naszej szkole realizujemy program edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo”. W ramach tego programu realizujemy lekcje, podczas których uczniowie uczą się przygotować przykładowe menu, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Uwzględniając również potrzeby organizmu dotyczące pory dnia. 07.12.2015 przeprowadzone zostały zajęcia w klasach pierwszych, pt. Przewodnik po porcjach, czyli co, jak i ile jeść?. Uczniowie odpowiedzieli sobie na pytania : Czy każdy z nas powinien spożywać taką samą ilość żywności? Co jest wyznacznikiem porcji? Ile porcji poszczególnych grup żywności powinni spożywać w ciągu dnia? Następnie uczniowie podzieleni na grupy przygotowali przykładowe menu na jeden dzień. Kolejnym zadaniem było omówienie prawidłowości zaproponowanego menu na forum klasy. Na koniec uczniowie rozwiązali krzyżówkę, sprawdzając tym samym zdobyte w czasie lekcji wiadomości. >>więcej

Podziękowania

Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za pomoc w przygotowaniu paczek świątecznych dla potrzebujących. Nasze drobne upominki zostały zaniesione do Caritasu.

Żyj smacznie i zdrowo

07.12.2015 uczniowie klasy IIIC mieli kolejną lekcję z programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” w ramach zajęć technicznych.
Lekcja dotyczyła czytania i rozumienia etykiet na produktach, które kupujemy. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od obejrzenia filmu, wprowadzającego w temat. Później poprzez pracę w grupach dyskutowali na poniższe tematy:
• Poznaj swoje prawa konsumenckie.
• Co kryje się pod listą składników.
• Czy każde E to nasz wróg?
• Kiedy włożyć produkt do lodówki ?
• Data ważności, czyli czy każdy produkt się psuje?
• GDA - tabela wartości odżywczych.
• Jak czytać tabelę kaloryczności?
Na koniec lekcji młodzież uzupełniła krzyżówkę, której hasłem była „etykieta" >>więcej

Konkurs Krasomówczy

W piątek 4 grudnia odbył się Dzielnicowy Konkurs Krasomówczy. Uczennice naszego gimnazjum odniosły wielki sukces, zajęły wszystkie miejsca na podium. I msc : Alicja Pulikowska i Alicja Tomaszewska z klasy IIc, II msc Amelia Kujawowicz kl IC i III msc Weronika Matyka kl IIIc. Uczennice do konkursu przygotowała p. Beata Deluga. Gratulujemy!

Kuratoryjny konkurs z matematyki

27 listopada odbył się etap rejonowy konkursu kuratoryjnego z matematyki. Uczennica klasy IIc Zofia Sasimowska została finalistką. Uczennicę przygotowała p.Grażyna Małecka . Trzymamy kciuki i gratulujemy !

"Wolność jest w nas"

30 listopada w naszym gimnazjum odbył się niezwykły spektakl „ Wolność jest w nas”. Wystąpili uczniowie z grupy teatralnej „ Baczyniak” i zespołu wokalnego „ Cantemus”, pod czujnym okiem pań Bożeny Kuśmierek i Beaty Delugi.
Nasz spektakl rozpoczął metaforyczny taniec drewnianych lalek , które w naszym przedstawieniu są symbolem zniewolenia i tęsknoty za wolnością . W naszej opowieści o historii nie zabrakło pięknej poezji , przede wszystkim tekstów Norwida, Krasickiego, Słowackiego czy poetów współczesnych Miłosza i Szymborskiej. Przepięknej poezji towarzyszyły jakże ważne i ponadczasowe słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. O wolność w swojej twórczości stale walczył i o niej mówił wielki romantyczny wieszcz Adam Mickiewicz, stąd pokazaliśmy mały, ale jakże wymowny frg. III cz Dziadów. Widza wzruszyła również przepiękna muzyka Chopina w wykonaniu naszej uczennicy. Nie sposób nie wspomnieć o muzycznym przesłaniu tego wydarzenia, to piękne wzruszające teksty Nataniela Tenenbauma z muzyką Przemysława Gintrowskiego ( Modlitwa o wschodzie słońca) czy Adama Asnyka z muzyką Zbigniewa Preisnera ( Miejcie nadzieję). Dla naszej publiczności niezwykle ważnym i wzruszającym momentem było pojawienie się młodzieży niosącej transparenty z ważnymi datami, pokazującymi wydarzenia historii XX wieku, wśród nich czerwony napis Ursus 1976. Przy słowach piosenki Jana Pietrzaka” Żeby Polska była Polską ”niejedna osoba ocierała łzę. Spektakl zakończyliśmy niezwykle wzruszającą piosenką Krzysztofa Krawczyka „Bo to jest Polska” pokazującą ważne momenty z przeszłości naszego narodu, kraju.
Obecni na tej uroczystości rodzice gratulowali uczniom niezwykle pięknego wzruszającego przekazu, słów zachwytu było co niemiara. Niezwykle ciepłe słowa skierowała do uczniów wyraźnie wzruszona p. Dyrektor Elżbieta Karwicka – Gorzkowska, która podkreśliła, że temat wolności jest niezwykle aktualny w świetle wydarzeń, które rozgrywają się wokół nas. Słowa uznania popłynęły również od Burmistrzów Dzielnicy Ursus p. Wiesława Krzemienia i p. Kazimierza Sternika.
W naszym przesłaniu wykorzystaliśmy również symboliczny fragment filmu „Ostatni dzwonek” , ponieważ my chcemy zawsze Widzieć światełko w tunelu. >>galeria zdjęć           >>film

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na koncert :” Wolność jest w nas”, który odbędzie się w naszym gimnazjum , 30 listopada o godz. 18.30 . Wystąpią; grupa teatralna „ Baczyniak” i zespół wokalny „ Cantemus”.


Podziękowania

Kiermasz ciast zorganizowany przez uczniów klas III >>galeria zdjęć

Żyj smacznie i zdrowo

26 listopada uczniowie klasy IIIB realizowali projekt "Żyj smacznie i zdrowo". W ramach zajęć praktycznych przygotowywali zdrowe i smaczne kanapki>>więcej

"Ursus to niedźwiedź"

W listopadzie w ramach akcji „Ursus znaczy niedźwiedź” odbyła się zbiórka funduszy na rzecz ochrony niedźwiedzi. Dzięki Waszej hojności udało nam się zdobyć certyfikat.

Wyśpiewane nagrody

24 listopada Zespół kameralny CANTEMUS oraz grupa solistów wzięli udział w V Mazowieckim Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem Muzyczna Jesień . Zespół zaśpiewał niezwykle energetyczną piosenkę z repertuaru Maryli Rodowicz "Co się stało z mamą". Karolina Polesiak z kl 3c zaśpiewała piękną piosenkę "Życia mała garść", Alicja Kraśniewicz kl. 1c swój talent wokalny pokazała w piosence " Tak malował pan Chagall", Agnieszka Kłoczko z kl. 1c zmierzyła się z bardzo trudną piosenką "Cyrk nocą", a Justyna Zahajko delikatnie wprowadziła słuchaczy w jesienny nastrój piosenką Wojciecha Młynarskiego "Jesienny pan".
27 listopada w O.K. Arsus odbył się koncert galowy. W kategorii zespołów CANTEMUS zdobył III miejsce , wśród solistów nagrodzona została Karolina Polesiak zdobywając wyróżnienie. Do konkursu uczestników przygotowała pani Bożena Kuśmierek >>więcej

CHEERLEADERS

W najbliższy czwartek 26 listopada o godz 18.00 odbędzie się pokaz zespołu CHEERLEADERS, wspópracującego z Legią Warszawa. Zespół prowadzony jest przez instruktorów Studia Tańca Roberta Kochanka.
Mamy nadzieje że w naszej szkole powstanie podobny zespół. Zapraszamy wszystkie dziewczyny wraz z rodzicami. Szczegółowe informacje u p. Bożeny Kuśmierek >>więcej           >>pokaz

"Ursus to niedźwiedź"

Nagrodę główną w konkursie „Ursus to niedźwiedź” w kategorii „prezentacja multimedialna o niedźwiedziach” otrzymała Aleksandra Kozak z klasy III F wraz z siostrą Amelią.
praca konkursowa          >>galeria zdjęć          >>podziękowania

Warszawa 2030

Uczennica klasy Ic Amelia Kujawowicz została wyróżniona
w konkursie literackim Warszawa 2030. Gratulujemy!

Żyj smacznie i zdrowo

19 listopada uczniowie klasy 3D i 3F zrealizowali kolejny temat z programu "Żyj smacznie i zdrowo". Tym razem zajęli się omówieniem piramidy zdrowego żywienia. Na początku lekcji uczniowie w grupach opracowywali najważniejsze zasady prawidłowego stylu życia, aby następnie zaprezentować je reszcie klasy. Potem nastąpił czas na chwilę kreatywności, podczas której uczniowie rysowali różne typy sylwetki człowieka. Na koniec lekcji młodzież uzupełniła krzyżówkę, której polecenie brzmiało: dowiedz się, co łączy starożytnych egipskich faraonów i zdrowe odżywianie. Hasłem łamigłówki była oczywiście "piramida".

Logia 16

Za nami I etap konkursu informatycznego Logia 16. Do II etapu zakwalifikował się uczeń klasy Ib Dominik Sidorczuk. Gratulujemy!!!

Giodo dla Rodziców

Podczas ostatniego zebrania ( 18.11.2015) z rodzicami odbyło się szkolenie na temat GIODO. Pani Katarzyna Skowron- koordynator projektu GIODO, uzmysłowiła rodzicom najważniejsze zadania tego przedsięwzięcia. Przy tej okazji również rodzice naszych uczniów, mieli okazję sami dowiedzieć się co to są dane osobowe, jak wygląda ich podział ( dane zwykłe i wrażliwe). Prowadząca pokazała też, jak my dorośli bardzo często nie dbamy o swoje dane, zbyt łatwo je udostępniając osobom postronnym, bądź wyrzucając dokumenty, na których widnieje szereg naszych danych. Rodzice obejrzeli również filmy wcześniej pokazywane młodzieży na godzinach wychowawczych „ Wywiadówka ” i „ Tylko żart”. Nauczyciel pokazał zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania internetu ( gry komputerowe, telefony komórkowe fb i.t.p) Rodzice byli niezwykle ciekawi, padło mnóstwo pytań. Chętnie też podzielili się swoimi refleksjami na temat korzystania z danych. Spotkanie z rodzicami utwierdziło nas w przekonaniu, że przystąpienie do projektu GIODO, było tradycyjnym „ strzałem w dziesiątkę”. >>więcej

Światowy dzień tolerancji

  • Dzisiaj ( 16.11.2015) godziny wychowawcze w naszym gimnazjum przebiegły pod hasłem tolerancji i nietolerancji. Głównym celem zajęć była akceptacja innych i rozwijanie wrażliwości na problemy tolerancji. Uczniowie sami zdefiniowali pojęcie tolerancji i nietolerancji. Na przykładzie scenek, które odegrali mieli okazję odróżnić postawę tolerancyjną od nietolerancyjnej. Praca metodą dramy przyniosła wymierne korzyści, bowiem uczniowie mieli też okazję przekonać się jak czuje się osoba, która znajdzie się w potrzasku prześladowania i drwin płynących z ust i zachowań innych ludzi. Ciekawym zadaniem był również Minitest, który udzielił odpowiedzi na pytanie : Czy ja jestem osobą tolerancyjną, czy nie? Uczniowie byli niezwykle zaangażowani w zajęcia, poruszone zostały bowiem kwestie, z którymi spotykają się w życiu codziennym, problemy , które niejednokrotnie ich dotyczą.
  • prace plastyczne
  • wypracowania w języku angielskim
  • prezentacje multimedialne

Dziady kontra halloween

16 listopada na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy IIc przedstawili pracę grup , polegająca na inscenizacji fragmentów bądź całości dramatu Adama Mickiewicza pt „ Dziady ”cz.II. Motywem przewodnim było hasło :Dziady kontra halloween. Celem zajęć było pielęgnowanie starych zapomnianych zwyczajów i tradycji i ich konfrontacja ze współczesnością , przejmowaniem wzorców i tradycji zaczerpniętych od innych kultur. Zadanie wykonane zostało z wielkim pietyzmem i dbałością o każdy szczegół. IIc zasłużyła na wielkie brawa.

Żyj smacznie i zdrowo

16 listopada uczniowie klasy 3C wzięli udział w lekcji na temat:"Techniki kulinarne, czyli jak gotować smacznie i zdrowo."W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się:

  • w jakim celu stosuje się techniki kulinarne
  • jak należy poprawnie myć owoce i warzywa
  • jak gotować produkty, aby ograniczyć straty składników odżywczych
>>galeria zdjęć

Godziny wychowawcze

W poniedziałek 09 listopada na godzinach wychowawczych odbyły się zajęcia poświęcone ochronie danych osobowych. Wynikały one z realizacji projektu GIODO, do którego zgłosiliśmy nasze gimnazjum. Uczniowie obejrzeli dwa filmy : „ Wywiadówka” i „ To taki żart’. Oba filmy dotyczyły ochrony danych i pokazywały, jak łatwo można sprzedawać wiedzę o sobie. Uczniowie obejrzeli też prezentację poświęconą ochronie danych osobowych. Dowiedzieli się z niej co to są dane osobowe zwykłe i wrażliwe, jak my udostępniamy swoje dane, co to jest pesel. W klasach dyskutowano również o zagrożeniach wynikających z umieszczania informacji na temat swojej osoby w Internecie, między innymi na portalach społecznościowych. Uczniowie opowiadali o tym co można zamieścić, a czego nie, jakie mogą być konsekwencje. Zajęcia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, ponieważ temat poruszany w trakcie ich realizacji jest bardzo istotny i przede wszystkim dotyczy samych uczniów.

Żyj smacznie i zdrowo

9 listopada uczniowie klasy IIIC realizowali projekt "Żyj smacznie i zdrowo". W ramach zajęć praktycznych przygotowywali zdrowe i smaczne kanapki>>więcej

Cyberprzemoc

Od 2.11.2015r. do 9.11.2015r. odbyły się w wybranych klasach zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci, pt. „Stop Cyberprzemocy”. Wzięły w nich udział klasy 2c, 3d, 1d, 2d, 3e. Podczas lekcji uczniowie poddali analizie sytuacje, które noszą znamiona cyberprzemocy. Młodzież musiała , odpowiedzieć na pytanie, jakie zagrożenia wynikają z nieprawidłowego korzystania z komputera , telefonu i internetu . Przedstawione zostały również konsekwencje, wynikające z umieszczania niewłaściwych komentarzy na profilach społecznościowych, publikowanie niestosownych treści, publikowanie wizerunków innych osób bez ich zgody.
Następnie odegrane zostały cztery scenki –przykłady cyberprzemocy, w których uczniowie mieli określić : Jak się czuł/a bohater/ka prezentowanej historii i co mogło się z nim/nią dalej dziać? Jak powinna się zachować ofiara prezentowanej sytuacji? Uczniowie bardzo chętnie analizowali podane sytuacje. Potrafili wskazać konkretne rozwiązania mające na celu pomoc w rozwikłaniu problematycznej sytuacji. Cenne były również ich uwagi dotyczące tego , co należało zrobić, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji.

Savoir vivre

W dniu 6 listopada 2015 roku nasi uczniowie brali udział w XI Mazowieckim Konkursie Savoir Vivre „Obycie umila życie”. Naszą Szkołę reprezentowali: Duchna Łosiak, Wiktoria Plona, Marcelina Przeorska, Natalia Liwińska oraz Wiktoria Wójcik. Pod pojęciem savoir vivre kryje się znajomość obyczajów, form towarzyskich, reguł obowiązujących w miejscu pracy, a także umiejętność postępowania w życiu prywatnym i zawodowym oraz zdolność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Młodzieżą opiekowała się p. Katarzyna Skowron. >>więcej

Koło fotograficzne

>>Królewski Ogród Światła      

>>Podkowa Leśna      >>Łazienki Królewskie

Pomalu, a jeszcze raz!

5 listopada odwiedziliśmy teatr Capitol, aby obejrzeć spektakl „ Pomalu, a jeszcze raz ”. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniałych aktorów : Olgę Bończyk, Krzysztofa Tyńca, Hannę Śleszyńską i Igora Sebo.
Akcja tej polsko-czeskiej komedii rozgrywa się w teatrze. Teatr podglądamy od kulis, w trakcie przygotowań do premiery, nad którą zawisła niespodziewana katastrofa – umiera odtwórca jednej z głównych ról. Kryzys poważny, nie ma się z czego śmiać, wydaje się, że premiera się nie odbędzie. A jednak, cudem znajduje się kandydat na zastępstwo. Wszystko byłoby dobrze, tylko że jest on …Słowakiem z Pragi. W spektaklu lekki, inteligentny humor łączy się z lirycznymi piosenkami. Komedia omyłek językowych, obyczajowych, z dystansem i mądrze żartuje ze stereotypów narodowych. Jeśli to, co dzieje się na scenie może zdarzyć się również w rzeczywistości – a znawcy tematu twierdzą, że to całkiem prawdopodobne – nie pozostaje nam nic innego, jak uwierzyć, że w teatrze może zdarzyć się wszystko! >>więcej

Żyj smacznie i zdrowo

5 listopada uczniowie klasy 3D wzięli udział w lekcji na temat "Żywność bogactwem składników pokarmowych" z 6 edycji programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo".
Lekcje rozpoczęliśmy od przedstawienia materiałów związanych z programem, potem nauczyciel rozdał uczniom książeczki z przepisami. Uczniowie pracowali w grupach, efekty ich pracy były zachwycające. Na zakończenie lekcji gimnazjaliści uzupełnili kartę pracy :” Dowiedz się, co zyskasz dzięki zdrowemu odżywianiu ” Podsumowaniem lekcji było rozwiązanie krzyżówki, której hasłem było "ZDROWIE" >>więcej

Młoda artystka

Nazywam się Lidia Niedziółka, mam 15 lat i chodzę do klasy 3C. Rysuję od 9 miesięcy. Inspiruję się ciekawymi zdjęciami i grafikami znalezionymi w Internecie. >>galeria zdjęć

Szkolny teatr

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 1E wystawili scenki rodzajowe Teatrzyku Zielona Gęś K.J. Gałczyńskiego. Zaprezentowali groteskowy dowcip i absurdalne poczucie humoru, charakterystyczne dla twórczości tego poety.
Wszyscy doskonale zinterpretowali utwory, wykazali się pomysłowością, zaangażowaniem oraz kunsztem aktorskim.
Przedstawienie rzeczywistości w krzywym zwierciadle okazało się wdzięcznym tematem do pracy twórczej oraz kształtowania dobrych postaw w życiu, szkole, społeczeństwie. >>więcej

Mamma Mia!

29 października odwiedziliśmy Teatr Roma, aby obejrzeć musical „ Mamma Mia!” Jest on światowej sławy przedstawieniem , zawierającym wszystkie znane i lubiane przeboje zespołu „ Abba”, wplecione we wzruszającą i zabawną historię młodej dziewczyny Sophie i jej mamy Donny. Spektakl przypadł nam do gustu, byliśmy szczęśliwi, że tego wieczoru mogliśmy być w teatrze. Polecamy! >>więcej

Szlakiem K.K.Baczyńskiego

29.10.2015 r. odbyła się wycieczka edukacyjna „Szlakiem Krzysztof Kamila Baczyńskiego”. Uczniowie klas IA i IB najpierw udali się na Cmentarz Powązkowski, gdzie odwiedzili groby K.K.Baczyńskiego oraz bohaterów „Kamieni na szaniec”, następnie pojechali do Muzeum Więzienia Pawiak – szczególnego miejsca upamiętnienia starego warszawskiego więzienia, którego cały okres istnienia związany był z martyrologią Narodu Polskiego i walką o niepodległość. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie kamienicy przy ulicy Bagatela, gdzie urodził się K.K.Baczyński, liceum im. Batorego – szkoły, w której się uczył oraz miejsca, gdzie zginął i pierwotnie został pochowany.
Mimo iż program wycieczki nie był łatwy, uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik i dzięki temu lepiej poznali sylwetkę K.K.Baczyńskiego – patrona Gimnazjum Nr 131. >>więcej

Żyj smacznie i zdrowo

W tym roku szkolnym nasze gimnazjum przystąpiło do programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY, prowadzonego we współpracy z Federacją Banków Żywności w polskich gimnazjach. W ramach tego projektu 28 października klasa 3B i 3E uczestniczyła w lekcji, pt. ” Piramida zdrowego żywienia” według scenariusza p. Edyty Gulińsiej.

Kuratoryjny konkurs z matematyki

26 października odbył się etap szkolny konkursu kuratoryjnego z matematyki. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Zofia Sasimowska z klasy IIc i Bartłomiej Kowalski z klasy IIIb. Uczniów do konkursu przygotowały: p.Grażyna Małecka i p.Marta Petrzak. Gratulujemy !

Informacja

Jesteśmy uczestnikami Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – Twoja sprawa”. >>więcej

TEN TON

24 października dwie uczennice naszego Gimnazjum - Justyna Zahajko i Agnieszka Kłoczko wzięły udział w 10 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON. Przesłuchania odbyły się w Domu Kultury "Dorożkarnia" w Dzielnicy Mokotów.
Jubileuszowy TEN TON upłynął pod hasłem "święta" twórczości wybitnego autora tekstów - WOJCIECH MŁYNARSKIEGO. Wiele z jego utworów weszło na stałe do kanonu polskiej piosenki. Piosenki te zachwycają do dziś niebanalnym tekstem, często zmuszają do refleksji nad samym sobą i światem. Po jego dorobek sięga również wielu młodych wykonawców.Toteż nasze uczennice postanowiły zmierzyć się z wyjątkowym słowem mistrza i przepiękną muzyką polskich kompozytorów.
Do występu przygotowała je p.Bożena Kuśmierek, nauczyciel muzyki w naszym gimnazjum, która czuwała nad poprawną interpretacja tekstów oraz opracowaniem wokalnym. Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Kłoczko, która w rytmie walca zaśpiewała piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej "By coś zostało z tych dni". Kolejna wystąpiła Justyna Zahajko z piosenką "Jesienny pan", z repertuaru Hanny Banaszak, wprowadzając swym delikatnym głosem w jesienny nastrój. Choć trema była duża, dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze, co doceniła publiczność, nagradzając wokalistki gromkimi brawami. A oto jak prezentowały się na scenie.
>>więcej        >>występ Agnieszki Kłoczko       >>wstęp Justyny Zahajko

Królewna Śnieżka

Na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy IIIc, przygotowali niezwykłe wersje sceniczne „ Królewny Śnieżki'. Przygotowali własne scenariusze przystosowujące tekst do wylosowanej przez nich konwencji teatralnej wskazanej epoki. Zwrócili uwagę nie tylko na zasady jakie obowiązywały w poszczególnych konwencjach teatralnych, ale także zadbali o kostiumy, rekwizyty, muzykę. Prostymi środkami teatralnymi udało im się w doskonały sposób zaznaczyć styl dane epoki.
Uczniowie prezentowali „ Królewnę Śnieżkę ” zgodnie z konwencjami obowiązującymi w : teatrze antycznym, teatrze średniowiecznym, teatrze elżbietańskim, komedii dell'arte, teatrze klasycystycznym, romantycznym, Stanisławskiego i teatrze Brechta. >>więcej

Kuratoryjny konkurs z języka polskiego

21 października odbył się etap szkolny konkursu kuratoryjnego z języka polskiego.
Do etapu rejonowego zakwalifikowały się : Aleksandra Stępień z klasy IIc i Natalia Zawadzka z klasy IIC. Uczniów do konkursu przygotowała p.Beata Deluga. Gratulujemy!

Savoir vivre

Dnia 21 października odbył się etap szkolny Konkurs Savoir Vivre „Obycie umila życie”. Do drugiego etapu zakwalifikowały się uczennice klasy 3f: Duchna Łosiak, Wiktoria Plona, Marcelina Przeorska, Aleksandra Ulatowska oraz Wiktoria Wójcik.

Turniej PS

W październiku w Gimnazjum nr 131 w ramach realizacji projektu Stacja Ursus został zorganizowany Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej. Do zawodów zgłosiło się 12 drużyn , które zostały podzielone na 4 grupy po 3 zespoły. Obowiązywał system rozgrywek „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów, do 15 punktów. Zawody rozpoczęły się 12.10.2015 r. W grupie pierwszej grały klasy I c, II b i III c. Po zaciętej walce z grupy wyszła klasa II b, która wygrała dwa mecze zdobywając 6 pkt. W grupie drugiej były klasy I a, II a i III, z tej grupy wyszła klasa II a również wygrywając dwa mecze i zdobywając 6 pkt. W trzeciej grupie grały drużyny z klas II c, I b, oraz III d. Z grupy wyszła klasa III d wygrywając oba mecze i zdobywając 6 pkt. W ostatniej grupie grały drużyny z klas I e, I d, III e. Klasa III e wygrała również dwa mecze, zdobyła 6 pkt. Tym sposobem do rundy finałowej przeszły cztery drużyny I b, III a, III d oraz III e. Niestety dwie z drużyny nie stawiły się na finał, także odbył się tylko jeden mecz o I miejsce. Zwycięzcą zawodów została klasa III a, wygrywając wszystkie mecze w turnieju, zaś drugie miejsce zdobyła klasa II b przegrywając tylko jeden mecz.
Turniej został podsumowany na apelu. Pani Dyrektor Elżbieta Karwicka – Gorzkowska uhonorowała medalami zwycięskie drużyny, a wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody. >>więcej

Światowy Dzień Zdrowej Żywności

19 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowej Żywności. Z tej okazji odbył się apel promujący zdrową żywność i sport. Imprezę poprzedziły liczne konkursu , przygotowane z tej okazji. Uczniowie układali wierszyki o tematyce prozdrowotnej, klasy I wykonały zwierzaki z owoców i warzyw, drugie- „ pyszny domek”, a trzecie rzeźby dyniowe. Odbył się również konkurs plastyczny. Generalne zwycięstwo odniosły klasy : I msc klasa Ic, II msc Id a III klasa IIIf. Dziękujemy zaangażowanym w ten projekt nauczycielom: p. Katarzynie Skowron, p. Alicji Paziewskiej, p. Bożenie Kuśmierek, p. Beacie Deludze i p. Adamowi Stanisławskiemu. >>galeria zdjęć

Tydzień kariery

W dniach 19 – 23 października odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery”. W ramach tej akcji w naszej szkole odbyły się konkursy:
- konkurs plastyczny „Zawód, w którym wykorzystam mój talent”,
- konkurs na najlepszą prezentację multimedialną pt: „Zawody przyszłości”.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodzony jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela. W naszej szkole obchodzony był on niezwykle hucznie. Pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Gimnazjum nr 131, złożyli uroczystą przysięgę >>więcej

Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości!

Do 11 października gimnazja z całej Polski mogą zgłaszać uczniów do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest o co walczyć! Najlepsi zawodnicy zostaną zaproszeni na elitarne warsztaty z tworzenia start-upów i otrzymają cenne nagrody rzeczowe. >>więcej

Kuratoryjny konkurs z języka angielskiego

9 października odbył się etap szkolny konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się : Aleksandra Boguszewska z klasy IId i Mikołaj Słowikowski z klasy IIIC. Uczniów do konkursu przygotowała p. Renata Wysokińska – Bakker. Gratulujemy !

Kuratoryjny konkurs wiedzy o społeczeństwie

2 października odbył się etap szkolny konkursu kuratoryjnego wiedzy o społeczeństwie.Do etapu rejonowego zakwalifikował się : Mateusz Onyszczuk z klasy IId.Ucznia do konkursu przygotowała p. Halina Wnęk – Garbaty . Gratulujemy !

Biała szkoła

Les Orres malownicza miejscowość w Alpach wysokich, 101 km. tras z przeważającą liczbą łatwych i średnio trudnych zjazdów Les Orres stanowi idealny ośrodek narciarski dla początkujących i rodzin. 19 wyciągów, 37 tras zjazdowych z czego najdłuższa „Grand Cabane“ o długości niemal 6 kilometrów..... więcej

Koło fotograficzne

>>Podkowa Leśna            >>Łazienki Królewskie

Podziękowania

Dziękujemy rodzicom i uczniom za pozytywną odpowiedź na naszą prośbę o pomoc zwierzętom ze schroniska przy ulicy Prawniczej >>więcej

Klub Ośmiu

Uczestniczyliśmy w Stołecznej Kapitule Klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu. Spotkanie miało miejsce w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce”. Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariuszowi. Po rozdaniu nagród i pysznym posiłku był czas na zabawy integracyjne i tańce. >>galeria zdjęć          >>certyfikat

Modna Filis

Uczniowie klasy IIc na zajęciach języka polskiego inscenizowali wybrane przez siebie fragmenty satyry Ignacego Krasickiego , pt: „ Żona modna”. Oto fotograficzna relacja z lekcji. >>galeria zdjęć

Wycieczka integracyjna

24 września 2015 r uczniowie klas pierwszych pojechali na dwudniową wycieczkę integracyjną do Ośrodka Sportów Wodnych w Serwach. Ośrodek ten znajduje się na Mazurach koło Augustowa.
Uczniowie integrowali się, korzystając z wielofunkcyjnego portu wodnego, boiska sportowego, małpiego gaju oraz toru łuczniczego. Dużą atrakcją była nocna gra terenowa, po której odbyła się dyskoteka.
Wszyscy świetnie się bawiąc, mieli okazję lepiej się poznać, co widać na zamieszczonych zdjęciach. >>galeria zdjęć

Wykład

21 września uczniowie klasy 3b i 3d uczestniczyli w wykładzie informatycznym pt „ 14 złodziei lubi to” poświęconym najpopularniejszym wirusom komputerowym i sposobom ich rozprzestrzeniania. Impreza miała miejsce w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. A. Kozakiewicz przedstawił zgromadzonym zagrożenia wynikające z szerokich możliwości hakerów i oszustów internetowych. Istotną częścią wykładu były informacje i sposoby ochrony swoich internetowych dóbr. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, szczególnie jego praktycznej strony, mówiącej o ostrożności i rozsądku w korzystaniu z Internetu .

Piknik oświatowy

Sobota 19 września upłynęła w Ursusie pod hasłem „ Stawiamy na zdrowie”. Tego dnia odbył się kolejny już Oświatowy Piknik Przedszkoli i Szkół z Ursusa. Oczywiście my też tam byliśmy. Idea propagowania zdrowego stylu życia nie jest nam obca. W naszej szkole od wielu już lat stawiamy na zdrowie. W naszym gimnazjum działają klasy sportowe, których głównym celem jest promocja zdrowego trybu życia i ruchu. W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole odbył się tzw. „ Zdrowy tydzień”, który polegał na propagowaniu zdrowej żywności i oczywiście wszelkiego rodzaju sportów. Na naszym sobotnim stoisku nie zabrakło warzyw i owoców, które stanowią podstawę idealnego żywienia. Na scenie wystąpił chór „ Cantemus” i grupa teatralna „ Baczyniak ” w spektaklu kabaretowo- muzycznym „ Okaz Zdrowia”. Występ jak zwykle zachwycił wszystkich zgromadzonych na pikniku.
                >>galeria zdjęć             >>film

Sprzątanie świata

Dnia 18 września 2015 roku uczniowie klasy IIIA, IIIB i IIIC wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawiczki. Młodzież pracowała w pocie czoła i zasłużyła na chwilę odpoczynku na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Ursusa będą naśladowali naszych uczniów i zadbają o środowisko. Pogoda dopisała. Uśmiecha na twarzach świadczą, że akcja się udała. >>galeria zdjęć

Dancing with the Stars

11 września uczniowie naszego gimnazjum brali udział w nagraniu widowiskowego openingu z udziałem gwiazd, tancerzy i jurorów do 4 edycji „ Tańca z gwiazdami”. Było to dla nich nowe doświadczenie, poznali bowiem tajniki nagrywania programu telewizyjnego . Naszą największą sympatię wzbudzili tancerze Rafał Maserak i Robert Kochanek oraz jurorzy Michał Malitowski i Beata Tyszkiewicz. >>więcej

Dzień latawca

Najstarszy znany przyrząd latający? Latawiec. Postanowiliśmy go uczcić! Własnoręcznie przygotujemy i … więcej

Rozpoczęcie roku

We wtorek 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Na swoich uczniów czekali stęsknieni wychowawcy i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem p. Dyrektor Elżbiety Karwickiej – Gorzkowskiej . Ciepłe słowa do naszych gimnazjalistów skierował również Burmistrz Dzielnicy Ursus p. Kazimierz Sternik. Największe brawa, jak zwykle otrzymali uczniowie pierwszych klas. Wszystkim naszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. >>więcej