Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej Nr 381 im. K. K. Baczyńskiego!!!


GIODO

GIODO - Generalny Inspektor Danych Osobowych
Strona projektu: http://www.giodo.gov.pl/
Szkolny koordynator projektu: p. Katarzyna Skowron
Program „Twoje dane – twoja sprawa...” kierowany jest do tych, którzy uważają, że odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych umożliwi dzieciom i młodzieży sprawne, odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.>>certyfikat

GIODO

7 czerwca 2016 w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste seminarium podsumowujące kolejną edycję Ogólnopolskiego programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.
Nasza szkoła zdobyła drugą nagrodę na najciekawszą inicjatywę edukacyjną.Był to konkurs na komiks dotyczący ochrony danych osobowych. Komiksy naszych uczniów i przedstawienie okolicznościowe promujące pracę gimnazjalistów bardzo spodobały się gościom zebranym na uroczystości.
Nasza komiksomania to wielki sukces!
Nie wierzycie , przeczytajcie nasze komiksy sami!
>>dyplom      >>komiksy      >>galeria zdjęć      >>piosenka

Lekcje katechezy

W ramach GIODO w klasach II na katechezach został poruszony i omówiony temat o prawie do informacji opartej na prawdzie, wolności i sprawiedliwości. O korzystaniu ze środków masowego przekazu, o prawdomówności i odpowiedzialności za słowo.

Dzielnicowy konkurs plastyczny


regulamin konkursu

„Przyjaciel czy wróg?”

14 kwietnia odbyła się debata pt. „ Facebook – przyjaciel czy wróg” w ramach programu GIODO. Uczestniczyli w niej przedstawiciele klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Debata była prowadzona przez panią Elżbietę Gwóźdź – nauczycielkę języka niemieckiego i pana Adama Stanisławskiego – nauczyciela języka rosyjskiego i opiekuna SU.
Zastanawialiśmy się nad pozytywnymi i negatywnymi stronami mediów społecznościowych. Uczniowie poważnie podeszli do tematu. Bardzo czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Odpowiadali na zadawane im pytania. Przytaczali swoje doświadczenia związane z Facebookiem i Naszą Klasą. Większość uczniów uważała, że facebook jest zagrożeniem dla osób, które nie umieją z niego korzystać, np. umieszczają dwuznaczne zdjęcia, opisują prywatne przeżycia, wpisują swoje dane osobowe, informują gdzie i z kim obecnie przebywają, itp. Jeden z obecnych uczniów nie posiadał konta na żadnym portalu społecznościowym i wyszedł z założenia, że jest to mu do szczęścia niepotrzebne. Uczniowie przedstawili też zalety korzystania z facebooka, np. nowe znajomości, przynależność do grup ze wspólnymi zainteresowaniami.
Debata ta pokazuje, jak młodzież z naszego gimnazjum dojrzale podchodzi do tematu związanego z mediami społecznościowymi. Zauważają jakie zagrożenia mogą wynikać z nieumiejętnego korzystania z takich portali.

Wierszomania

11 kwietnia 2016r uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu GIODO mieli za zadanie na godzinie wychowawczej ułożyć wiersz (rymowankę) na temat bezpiecznego z Internetu.
Powstało wiele ciekawych tekstów, oto kilka z nich:
>>wiersze

Wyniki konkursów

8 kwietnia odbyło się podsumowanie Dzielnicowego Konkursu Fotograficznego „Nie bądź gapą, chroń swoje dane” i Dzielnicowego Konkursu Mistrz Czasowników Nieregularnych Irregular Verbs Champion.
Celem konkursu z języka angielskiego było zachęcenie uczniów do nauki gramatyki , mobilizowanie do systematycznej pracy i wyłonienie tych, którzy najlepiej znają formy czasowników nieregularnych. W konkursie obowiązywała znajomość 150 czasowników nieregularnych. Wzięły w nim udział cztery gimnazja: Gimnazjum nr 130, Gimnazjum nr 132 , Gimnazjum STO4 oraz Gimnazjum nr 131.
Oto wyniki konkursu :
I miejsce - Zuzanna Pliżga (uczennica kl. III - G 131)
II miejsce - Małgorzata Kozłowska (uczennica kl. III -G 132)
III miejsce -Olga Szewczenko (uczennica kl. III - G 130)
Jury konkursu przyznało również 2 wyróżnienia :
Dominik Mierzejewski ( uczeń kl. III - G 131) oraz Julia Olesiejuk( uczennica kl. III -G 131)
Konkurs zorganizowała p. Halina Tykocińska.
Celem konkursu fotograficznego było popularyzowanie wiedzy na temat ochrony danych osobowych, uwrażliwianie uczniów na zagrożenia płynące z udostępniania danych oraz doskonalenie umiejętności fotograficznych.
W konkursie nagrodzone zostały prace naszych uczniów:
Martyna Wild – II miejsce, Jakub Dąbrowski – III miejsce oraz Aleksandra Ziarek – wyróżnienie.
Konkurs zorganizowała p. Katarzyna Skowron .
Gratulujemy!!!!>więcej

Debata

06 kwietnia odbyła się debata pt. „Moje dane w Internecie” w ramach programu GIODO. Uczestniczyli w niej uczniowie klas trzecich, którzy pod kierunkiem nauczycieli historii zastanowili się nad koniecznością i celowością ochrony prywatności i danych osobowych w Internecie.
Z wypowiedzi uczniów wynika, że niezależnie od tego, z jakich internetowych usług czy aplikacji korzystają chętnie udostępniają na te potrzeby swoje dane: imiona, nazwiska, adresy e-mail, zdjęcia, filmy. Rodzi to poważne zagrożenia bezpieczeństwa osobistego.
Debata ukazała uczniom zagrożenia z tego wynikające dla nich i ich bliskich. To ważne, aby wśród młodzieży kształtować świadome i odpowiedzialne potrzeby w obszarze prywatności i danych osobowych.

Bezpieczny Internet

22 marca uczniowie naszego gimnazjum gościli w w Szkole Podstawowej nr 14 w ramach Projektu Giodo. Klasa IB zaprezentowała klasom piątym przedstawienie pt. „Bezpieczny Internet”. Celem spektaklu było uzmysłowienie naszym młodszym kolegom, zagrożeń jakie czyhają na nich w Internecie. Nasi widzowie obejrzeli spektakl w skupieniu. Przyjęli nas z dużą życzliwością i zainteresowaniem. Dziękujemy SP za miłe przyjęcie. >>galeria zdjęć          >>piosenka

Świat się kręci

18 marca uczniowie naszego gimnazjum byli gośćmi programu , prowadzonego przez Agatę Młynarską „ Świat się kręci' . Program ten podejmował wiele ważnych społecznie spraw, m.in. mówił o oficerach BOR, o problemach Polaków ze słuchem. Nas jednak najbardziej interesował temat trzeci, ponieważ to my byliśmy uczestnikami małego eksperymentu. Mianowicie, przed wejściem do studia poproszono nas o oddanie telefonów komórkowych, aby sprawdzić jak dlugo możemy bez nich wytrzymać. Nie było łatwo! Temat trzeci dotyczył zakazu używania telefonów komórkowych w szkole! Zapytano o to nauczycieli,psychologów i rodziców. Wynik sondy nie uczieszył nas , ponieważ 80% społeczeństwa uważa , że nie powinno się używać telefonów w szkole. My też mogliśmy w tym programie wypowiedzieć swoje zdanie. Weronika, Natalia, Jakub i Piotrek odpowiadali na pytania Agaty Młynarskiej. Każdy z nich wypowiedział swoje zdanie. Piotrek i Weronika uważają , że nie powinno być zakazu używania telefonów w szkole, Jakub stwierdził, że każdy przepis da się obejść, natmiast Natalka nie widzi w zakazie żadnego problemu. Swoje zdanie na ten temat wypowiedziała również p. Beata Deluga.
Specjalnym gościem programu był aktor Jacek Lenartowicz. Spotkanie to świetnie wpisało się w realizowany w naszej szkole projekt GIODO. >>więcej

GIODO KOMIKSOWO

W ubiegłym tygodniu ( 14.03- 18.03) uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu GIODO wykonali komiksy. Całą akcję nazwaliśmy komiksomania. Za pomocą rysunków, gimnazjaliści mieli za zadanie opisać zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Druga część projektu odbędzie się w kwietniu. Zapraszamy do zabawy :) >>więcej

QR-kody


Nie (w) realu

10.03.2016r., w ramach projektu GIODO „Twoje dane – twoja sprawa”, nauczyciele naszej szkoły: p. Katarzyna Skowron ( nauczyciel informatyki) oraz p. Alicja Paziewska( pedagog szkolny) , uczestniczyli w przedpremierowym pokazie filmu "W (NIE) REALU". Film ten porusza tematykę niebezpieczeństw na jakie mogą narażać się nastolatkowie w niczym niekontrolowanej sieci. Na co my dorośli powinniśmy zwracać im uwagę aby nie wpadli w pułapkę udostępniając informacje o sobie i swoich rodzinach. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja ze specjalistami: Tomaszem Harasimowiczem – terapeutą, kierownikiem poradni MONAR w Warszawie oraz Szymonem Wójcikiem – koordynatorem projektu Saferinternet.pl, członkiem zespołu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje. Dyskusja traktowała o wpływie internetu na dzieci i młodzież.

Dzień Bezpiecznego Internetu

29 lutego odbyła się uroczysta premiera przedstawienia klasy Ib pod tytułem "Bezpieczny Internet". Spektakl prezentowany był w ramach projektu GIODO z okazji Światowego Dnia Bezpiecznego Intenetu. >>więcej

Rebusomania

Od dnia 18.01.2016 r. trwa w szkole akcja REBUSOMANIA organizowana przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu GIODO. Co tydzień uczniowie mogą rozszyfrować rebus związany z bezpieczeństwem w Internecie. Poszerzają w ten sposób swoją wiedzę, poprzez formę zabawy. Oto przykładowe rebusy:

rebus 1      rebus 2      rebus 3      rebus 4      rebus 5

Debata

11.01.2016 r. podczas godziny wychowawczej, odbyła się debata na temat monitoringu szkolnego. Wydarzenie to było skierowane do wszystkich uczniów szkoły, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu GIODO.
Uczniowie od początku ochoczo włączyli się do dyskusji. Ilość głosów za i przeciw była bardzo wyrównana. Oto niektóre z argumentów przedstawione przez uczniów:
ZA
- pomaga w rozwiązywaniu konfliktów
- jest to dla naszego bezpieczeństwa
- po zejściu nauczyciela z dyżuru, nie ma nikogo dorosłego na korytarzu
KOMENTARZ - powinno być więcej kamer
PRZECIW
- nikt nie sprawdza kamer
- przeznaczenie zbyt dużej kwoty pieniędzy na coś zbędnego
- jest to nałożenie na nas kontroli
WNIOSEK - Nie ma osoby, której monitoring bardzo przeszkadza, ponieważ nie narusza naszej prywatności.

StronoMania

Klasy drugie na lekcjach informatyki wykonały strony dotyczące kradzieży tożsamości, ochrony danych osobowych, ochrony wizerunku w sieci oraz zagrożeń w Interneci. Zapraszamy na strony wykonane przez naszych gimnazjalistów. Warto poszerzać wiedzę na temat danych osobowych.
>>zagrożenia w Internecie         >>jak bezpiecznie poruszać się w sieci
>>ochrona wizerunku w sieci             >>ochrona danych osobowych

Dzielnicowy Konkurs Fotograficzny

regulamin konkursu

Światowy Dzień Praw Człowieka

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.”
                                            (Powszechna Deklaracja Praw Człowieka)

Światowe święto praw człowieka obchodzone jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

To doskonała okazja, by przypomnieć uczniom w przystępny sposób, jak ważna jest ochrona wizerunku, ochrona danych osobowych, prawo do prywatności, prawo do wiedzy co dzieje się z naszymi danymi.

Uczniowie z klasy III C wykonali gazetkę ścienną informującą o podstawowych prawach człowieka. Ogłoszony również został konkurs na plakat o prawach człowieka. Najciekawsze prace zamieszczone zostały w holu szkolnym. >>więcej

Giodo dla Rodziców

Podczas ostatniego zebrania ( 18.11.2015) z rodzicami odbyło się szkolenie na temat GIODO. Pani Katarzyna Skowron- koordynator projektu GIODO, uzmysłowiła rodzicom najważniejsze zadania tego przedsięwzięcia. Przy tej okazji również rodzice naszych uczniów, mieli okazję sami dowiedzieć się co to są dane osobowe, jak wygląda ich podział ( dane zwykłe i wrażliwe). Prowadząca pokazała też, jak my dorośli bardzo często nie dbamy o swoje dane, zbyt łatwo je udostępniając osobom postronnym, bądź wyrzucając dokumenty, na których widnieje szereg naszych danych. Rodzice obejrzeli również filmy wcześniej pokazywane młodzieży na godzinach wychowawczych „ Wywiadówka ” i „ Tylko żart”. Nauczyciel pokazał zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania internetu ( gry komputerowe, telefony komórkowe fb i.t.p) Rodzice byli niezwykle ciekawi, padło mnóstwo pytań. Chętnie też podzielili się swoimi refleksjami na temat korzystania z danych. Spotkanie z rodzicami utwierdziło nas w przekonaniu, że przystąpienie do projektu GIODO, było tradycyjnym „ strzałem w dziesiątkę”. >>więcej

Godziny wychowawcze

W poniedziałek 09 listopada na godzinach wychowawczych odbyły się zajęcia poświęcone ochronie danych osobowych. Wynikały one z realizacji projektu GIODO, do którego zgłosiliśmy nasze gimnazjum. Uczniowie obejrzeli dwa filmy : „ Wywiadówka” i „ To taki żart’. Oba filmy dotyczyły ochrony danych i pokazywały, jak łatwo można sprzedawać wiedzę o sobie. Uczniowie obejrzeli też prezentację poświęconą ochronie danych osobowych. Dowiedzieli się z niej co to są dane osobowe zwykłe i wrażliwe, jak my udostępniamy swoje dane, co to jest pesel. W klasach dyskutowano również o zagrożeniach wynikających z umieszczania informacji na temat swojej osoby w Internecie, między innymi na portalach społecznościowych. Uczniowie opowiadali o tym co można zamieścić, a czego nie, jakie mogą być konsekwencje. Zajęcia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, ponieważ temat poruszany w trakcie ich realizacji jest bardzo istotny i przede wszystkim dotyczy samych uczniów.

Cyberprzemoc

Od 2.11.2015r. do 9.11.2015r. odbyły się w wybranych klasach zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci, pt. „Stop Cyberprzemocy”. Wzięły w nich udział klasy 2c, 3d, 1d, 2d, 3e. Podczas lekcji uczniowie poddali analizie sytuacje, które noszą znamiona cyberprzemocy. Młodzież musiała , odpowiedzieć na pytanie, jakie zagrożenia wynikają z nieprawidłowego korzystania z komputera , telefonu i internetu . Przedstawione zostały również konsekwencje, wynikające z umieszczania niewłaściwych komentarzy na profilach społecznościowych, publikowanie niestosownych treści, publikowanie wizerunków innych osób bez ich zgody.
Następnie odegrane zostały cztery scenki –przykłady cyberprzemocy, w których uczniowie mieli określić : Jak się czuł/a bohater/ka prezentowanej historii i co mogło się z nim/nią dalej dziać? Jak powinna się zachować ofiara prezentowanej sytuacji? Uczniowie bardzo chętnie analizowali podane sytuacje. Potrafili wskazać konkretne rozwiązania mające na celu pomoc w rozwikłaniu problematycznej sytuacji. Cenne były również ich uwagi dotyczące tego , co należało zrobić, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji.