HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 381

Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean
— Isaac Newton

Szkoła Podstawowa nr 381 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego istnieje od 1 września 2017 r. Jest nową placówką pełną ambicji, planów i pomysłów. Dyrektorem szkoły jest od początku jej istnienia Renata Wysokińska - Bakker.

Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie
— Vernon Howard

Tyle słów wstępu. Myli się jednak ten, kto pomyślał, że historia szkoły to zaledwie trzy lata. Tradycje szkoły są znacznie bardziej bogate, godne odnotowania i szczegółowego omówienia. Kontynuuje ona bowiem tradycje szkół, które funkcjonowały wcześniej pod bardzo dobrze znanym całym pokoleniom mieszkańców Ursusa adresem - Drzymały 1. Korzenie szkoły, w tym także bardzo pięknego i ciekawie zaprojektowanego budynku, w którym od lat funkcjonuje, sięgają daleko w przeszłość. Na początku istniała tu Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mirosława Krajewskiego posiadająca piękne tradycje edukacyjne i sportowe. Sport był przez długie lata wielkim atutem szkoły. Uczniowie tej placówki zdobywali liczne medale i wysokie lokaty w wielu mistrzostwach, przede wszystkim w akrobatyce sportowej, ale także w piłce nożnej, w koszykówce i wielu innych dziedzinach sportu. W 1999 r przekształcono ją w Gimnazjum nr 131, którego patronem został w 2002 r Krzysztof Kamil Baczyński - wybitny polski poeta, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Patriotyczne działania poety na rzecz ojczyzny mogą stanowić wzorzec dla współczesnej młodzieży.

K. K. Baczyński

"Bo przecież trzeba czas przemienić..."

W 2002 r uroczyście poświęcono także Sztandar Szkoły. Patron szkoły został wybrany jednogłośnie przez całą społeczność szkolną: Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców, wszystkich rodziców i uczniów uczących się w szkole. Bardzo wiele osób głosowało też na Sybiraków, którzy są bardzo związani ze szkołą. Uczniowie zarówno Szkoły Podstawowej nr 6, jak i Gimnazjum nr 131 z dumą opiekowali się Proporcem Sybiraków, współpracowali ze Związkiem Sybiraków, spotykali się z jego licznymi przedstawicielami na wielu prelekcjach i spotkaniach okolicznościowych. Tę tradycję kontynuują także z dumą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 381. Długoletnim Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6, a przede wszystkim Gimnazjum nr 131 była Elżbieta Karwicka Gorzkowska, która zgromadziła doskonale wykształconą kadrę pedagogiczną - życzliwą i otwartą na potrzeby uczniów, dbającą o doskonalenie ich postaw, wysoki poziom nauczania i dobrą atmosferę. Pod kierunkiem Elżbiety Karwickiej - Gorzkowskiej szkoła zrealizowała wiele ambitnych planów i przedsięwzięć edukacyjnych, co wpłynęło nie tylko na wysoki poziom, ale i na mocną pozycję placówki nie tylko na terenie naszej dzielnicy. W dniu 25 maja 2012 r. odbyła się uroczystość poświęcona 10. rocznicy nadania Szkole imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Młodzież Gimnazjum uświetniła Jubileusz bardzo wzruszającym występem, a Sztandar Szkoły został przez Sybiraków udekorowany Odznaką Honorową Sybiraka. Elżbieta Karwicka - Gorzkowska była Dyrektorem do 2016 roku.

Budynek szkoły

Kolejnym Dyrektorem Szkoły została Renata Wysokińska - Bakker. Nastąpiło to w trudnym czasie, kiedy należało wygasić Gimnazjum nr 131 i równocześnie powołać do życia nową placówkę - Szkołę Podstawową nr 381. Pracowitość i wielkie ambicje nowej Pani Dyrektor oraz zaangażowanie Rady Pedagogicznej i wsparcie Rady Rodziców zaowocowały po krótkim czasie licznymi osiągnięciami szkoły.

Po uroczystym poświęceniu nowego sztandaru w 2018 r rozpoczęła się trudna, ale przynosząca znakomite efekty praca nad nowym obliczem szkoły - opartym na tradycji, ale też śmiało spoglądającym w przyszłość z całą jej nowoczesnością.

Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął i lękaj się byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś
— Konfucjusz